| sis a întrebat:

Neata! Voi in care varianta credeti? in cea cu Adam si Eva sau aceea ca ne tragem din maimute? oricare ati alege-o tot acolo am ajunge, asta conteaza. Dar de fapt nu asta e intrebarea... daca ne tragem din Adam si Eva nu trebuie ca toti sa fie la fel? adica de ex de ce chinejii au fata mult mai rotunda si ochii mult mai ovali? si de ce indienii [sau romii] au tenul mai inchis?/ nu trebuia sa fim la fel? Cum anume explicati asta? chiar daca ati crede varianta stiintifica, cea cu maimutele. cum de nu avem la fel de mult par pe corp? si cum am reusit sa evoluam asa de mult/? sa ajungem sa mergem normal etc... si aceleasi intrebari: de ce uni au alt ten? de ce uni au ochii altfel? mai ciudat este ca, acei "ciudati" traiesc intr-un anumit loc, daca erau imprastiati, puteam spune "erori ale naturii" si daca e asa, de ce sunt erori? dar nu este chiar asa. De ex de ce romii au tenul mult mai inchis? ei nu sunt tot oameni? ar trebui sa fim toti la fel. poate spuneati ca au tenul mai inchis din cauza soarelui, dar, copiii romi/indieni noi nascuri de ce au pielea tot la fel? Sunt nerabdatoare sa vad argumentarile voastre.si... scuzati greselile.

Răspuns Câştigător
| Argentin a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa crezi intr-o singura varianta.
Eu unul crez si in Evolutionism si in Creationism in acelasi timp.
Dumnezeu a creeat cele mai primitive forme de viata din nimc, care in zecile de mii de ani pe pamant au evoluat in ceea ce vezi azi.
Si sa spui ca omul se trage din maimuta e o expresie comun intalnita dar gresita.
Teoria se refera la faptul ca avem stramosi comuni.
Din acei stramosi s-au format maimutele si oamenii.
Iar faptul ca oamenii sunt atat de diferiti din punct de vedere fizic, nu reprezinta altceva decat o evolutie in timp pentru adaptarea la mediile atat de diferite.
Nu intotdeauna e bine sa crezi tot ce auzi, de cele mai multe ori e bine sa cercetezi singur si sa iti formezi o parere proprie.

5 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Inca nici acum nu se site cu exactitate ce sau de unde am aparut noi, dar sper sa aflam in curand.
Apropo imi place poza aia cu lamaie happy

regis
| regis a răspuns:

Intrebarile tale au acelasi raspuns, indiferent ca il vei primi de la creationisti sau de la evolutionisti. Toate acestea sunt adaptari la mediu, din punct de vedere genetic suntem aproape identici, deosebirile genetice nejustificand nici macar termenul de "rasa".
Eu unul nu mai cred de mult in evolutionism, teoria avand prea multe puncte slabe pentru a mai fi credibila. Singurul argument necombatut este asemanarea dintre diversele specii, insa privit astfel, pana si un Mercedes se aseamana cu un Logan, fara ca cineva sa pretinda ca a evoluat din el.

| sis explică:

Ok am inteles. Africanii sunt negri din cauza soarelui puternic. Dar soarele, pe el cine l-a facut? D-zeu? Ok D-zeu. Si din ce l-a facut? si chestiile din care e facut de unde le-a luat? si tot asa pot continua. De ce trebuie sa fie asa de complicat? dar noi de unde venim? si de ce suntem asa cum suntem? A si scuzati greselilewinking

| sis explică:

Aaa si daca mai aveti idei spuniti-lehappyhappyhappy. Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sis ia stai strimb si gindeste drept, daca nu erau toate astea am mai fi avut acum la ce ne gindi?