| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca oameni sunt trasi din maimute, dar si din Adam si Eva. Voi din ce credeti ca ne tragem?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din annunaki, acesti extraterestri au mutat adn-ul de la maimute si de acolo am iesit noi.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu zic ca venim de nicaieri si ne indreptam spre niciunde.
Traiasca filozofii!hee hee

| Arthur a răspuns:

Aha, m-am lamurit deci fiecare rasa cu grupa ei de singe... rolling on the floor

| Arthur a răspuns:

Daca as fi ateu as prefera sa ma trag din delfin cu care cred ca avem mai multe in comun (inteligenta in special )

| hândel a răspuns:

Ne "tragem" din carbon şi oxigen (în cea mai mare parte), la fel cum fiecare lucru, fiinţă din jur "se trage" dintr-unul sau mai multe elemente.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@mayasul

Ai dovezi?

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Din creatia Lui Dumnezeu, astia suntem noi, fiintele, lucrurile si fenomenele naturii.paa

| costymaximus a răspuns:

Sunt doua variante, cea scrisa in biblie, si cea stiintifica (teoria lui Darwin), eu unul cred ca tot din maimute ne tragem, prea avem apucaturile lor(unii dintre noi ramanand si acum la stadiul de maimuta)

| zorialbi a răspuns:

Eu sunt sigura ca Dumnezeu ne-a creat.
Uite si aici un articol interesant: http://www.creationism.info.ro/blog69/S-a-umanizat-maimu%C5%A3a.htm
Dar in scoala generala si la liceu se preda la orele de biologie ca teorie pentru aparitia omului evolutionismul (care este o inventie - citeste articolul si o sa vezi). Si in paralel elevii fac orele de religie unde li se spune ca Dumnezeu a creat lumea, normal ca in capul lor este o mare incurcatura. De asta este bine sa mergi la biserica si daca mai ai si alte nelamuriri de acest fel poti sa intrebi un preot sau daca mai esti inca elev/a poti sa intrebi profesorul de religie. Numai bine!:)

| sorin a răspuns:

Dar cum au aparut 5 rase umane din Adam si Eva cand aveau acceeasi grupa de sange?

| danutzsan a răspuns:

Oamenii, nu sunt trași din maimuțe, se trag din maimuțe, dacă este să-l credem pe Charles Darwin. Dacă Dumnezeu este creatorul omului, atunci Adam și Eva sunt bunicii noștrii cu siguranță.

| maya_7683 a răspuns:

Mai dragilor, mai treceti si voi pe la biserica.

| deeea28 a răspuns:

Foarte posibil sa ne tragem si din maimute, dar Darwin cu siguranta nu stia unele chestii. Daca exista fenomenul care se zice ca se va intampla in 2012 despre care Darwin nu cred ca stia, atunci da, e posibil, daca nu, e o mare idiotenie. Alta varianta e ca ne tragem din extraterestri, foarte posibil, desi suntem cam prosti pentru a ne trage dintr-o rasa asa superioara, dar cine stie. Atatea rase se pot trage si din uriasii (extraterestrii) care au fost la un moment dat pe pamant si s-au imperechiat cu oamenii, dupa cum se poate sugera in biblie. Oricum, adevarul nu-l stie nimeni, sau cine-l stie nu-l zice big grin

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Cineva ne-a creat, mi se pare prea perfect tot ce e in jurul nostru, tind sa cred ca suntem experimentul unei civilizatii superioare.

| misterosu a răspuns:

Zice in biblie ca oamenii aratau fix ca acum? Nu.
Zice in biblie ca facerea lumii si celelalte evenimente de la inceputul bibliei au fost acu cateva mii de ani? Nu, zice foarte de mult.

Asadar universul e plin de mistere, dar eu cred in ce scrie biblia, dar cu argumentele de mai sus.