| Marry:X a întrebat:

Neata`. vreau sa va intreb si eu cevahappy... exista vreun medicament ceva ca sa nu ma mai tina atat de mult menstruatia(7 zile ma tine) si ce medicamente as putea sa iau cand ma doare burtica( chiar daca ma doare rar)batting eyelashes mersi anticipat:*

Răspuns Câştigător
| Ruxy a răspuns:

Inainte de a trece la medicamente, iti recomand un ceiut bun de coada soricelului (e putin amarui, dar merge) sau cauta la farmacie cretisoara, cumpara un pachetel si tine sub limba cateva minute o cantitate mica de plante. Functioneaza!

Cat despre medicamente...sunt mai multe: No-spa, Nurofen, Quarelin...pe astea le-am incercat eu si au mers.
Nu ar strica insa o vizita la medicwinking

12 răspunsuri:
| Marry:X explică:

Pai pe 16 august am facut un an de cand mi-a venit menstruatiabatting eyelashes... si nu am abundentwinking ca de exemplu nu umplu un absorbant pe zi daca ar fi sa il las, dar eu il schimb la fiecare 4 orebig grin...

| BlueDreams a răspuns:

Menstruatia tine intre 3-7 zile.Deci e ff bine nai dc sa te ingrijorezi. Mie imi tinea si 10kiss

| LuS[z] a răspuns:

Nu trebuie saiei nici un medicament deocamdata pentru ca ciclul menstrula se regleaza.este recomandat sa iei inainte cu 2 zile de apartia ciclului o pastila nurofen(in cazul in care ai dureri abdominale, sau chiar migrene)

| cristina4love a răspuns:

Eu la menstruatie am dureri in priemele 2 zile ingrozitoare... Iau cate o pastila de Nurofen ibuprofenum 200g si ma calmeaza...Acum nu stiu cum spune si ruxy poti face si ceai:*.In speranta ca ti-am fost de folos.

| Haydee a răspuns:

Fiecare organism functioneaza diferit:D
Nu cred ca exista un medicament pentru a opri menstruatia dar folosirea unui absorbant precum always te va ajuta in acele zile.
Cat despre durerile menstruale intreaba la farmacie:Nurofen pentru dureri menstruale:)
p. s. Daca mai ai vreo intrebare, uita-te aici:www.noifetele.ro

| sweet_girl_carmen a răspuns:

De durere de burta in timpul menstruatiei poti lua no-spa

| zuzushi a răspuns:

Mie mi a spus o prietena ca daca iei calciu, tine mai putin big grin

| denisa_4752 a răspuns:

Pai si eu am dureri foarte mari in timpul menstrei si imi trec cu nurofen sau aulin. ibalgin, sunt foarte bune! cred ca ar fi indicat sa consulti un ginecolog si sa ii spui tot ce te nelinistestehappy

| meyryi a răspuns:

Eu iti recomand pentru durere un chetonal sau chetorol sau un nurofen durere

| tynatwine a răspuns:

Ok... sa incepem cu inceputul... ca te tine 7 zile as putea spune ca e ceva normal... intrebarea mea e. de cat timp ai avut prima menstra si e abundenta? Daca ai un ciclu abundent ai putea fara nici o grija sa mergi la farmacie sa cumperi o cutiuta de "Tarosin" pe care o vei lua in felul urmator : o incepi inainte cu 10 zile de menstruatie luand cate o pastiluta pe zi, continui sa iei si pe durata menstrei, daca e chiar foarte abundent poti sa mai iei inca 5-10 zile dupa menstra. Pentru dureri poti lua No-Spa, Nurofen(dar nu-l recomand are foarte multe reactii adverse), poti sa-ti pui o sticla cu apa calda pe burtica...

| tynatwine a răspuns:

Ok... mie mi s-a reglat abia dupa 5 aniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor si iti poate prescrie anticonceptional cu continut de hormoni in functie de cat de rele sunt durerile si s-ar putea sa nu te tina 7 zile da asta depinde numai de organism
Dar nu te apuca sa iei de capu tau anticonceptionale ca pot aparea complicatii daca continutul lor de hormoni este prea mic sau prea mare pentru organismul tauhappy