| AlexandruAnst a întrebat:

Niste sfaturi pentru mahmureala va rog. Dau funda promit.

Răspuns Câştigător
| mosi a răspuns:

Nu bea apa!

9 răspunsuri:
| Demoiselle a răspuns:

Iti zic ceva sigur: in primul rand ia un nurofen sau un paracetamol apoi baga un ceai tare de menta! merge pe bune!
SAU: acrituri - muraturi + o cafea fara zahar!

| FriendsShow a răspuns:

Bea zeama de varzabig grin

| AnonymuxX a răspuns:

Zama de varza big grin laughing Cea mai buna!

| myhaelamar86 a răspuns:

Pai impotriva mahmurelii sau PENTRU? Ca daca e PENTRU, incearca 3 beri, niste vin, vodca cu suc de mere, 2-3 pahare de sampanie si maine ai o mahmureala de toata frumusetea.

| shtephan a răspuns:

Lapte batut, muraturi. Daca te doare capul, incearca sa adormi din nou. Bafta si nu mai bea, ca e posthee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa beti cat mai multa apa pentru ca deshidratarea este probabil cel mai comun factor al persistentei mahmurelii.

Daca uitati sa beti apa inaine de a va duce la culcare atunci acesta sa fie primul lucru pe care il faceti imediat ce va treziti. Cu cat restabiliti mai rapid cantitatea de apa din organism cu atat mai repede isi va recapata acesta tonusul de dinainte.

Daca nu puteti bea apa atunci puteti opta pentru bauturile energizante sau sucurile de fructe neacidulate pentru ca sarurile, mineralele sau zaharul pot preveni hipoglicemia si implicit starea de ameteala.

De asemenea, evitati cafeaua si in general produsele care contin cofeina pentru ca in caz contrar se incetineste activitatea normala a metabolismului. In plus acestea sunt "faimoase" pentru efectul lor deshidratant.

Totodata, desi probabil nu veti fi foarte atrasi de ideea exercitiilor fizice atunci cand mahmureala va da batai de cap, acestea imbunatatesc activitatea circulatiei sangelui catre creier si restul corpului, fapt ce duce la o eliminare mai rapida a alcoolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeaua, zeama de varza, ciorba de burta sau aspirina sunt remedii pe care le stie oricine. Ceaiurile pot ajuta si ele pentru a inlatura senzatia de greata. Printre cele mai eficiente sunt infuziile de coaja de banana, coada soricelului, afin sau de coaja de banana. Sucurile acidulate trebuie evitate si inlocuite cu unele naturale, din sfecla rosie, mere sau morcovi.

n primul rand trebuie sa beti cat mai multa apa pentru ca deshidratarea este probabil cel mai comun factor al persistentei mahmurelii.
Daca uitati sa beti apa inaine de a va duce la culcare atunci acesta sa fie primul lucru pe care il faceti imediat ce va treziti. Cu cat restabiliti mai rapid cantitatea de apa din organism cu atat mai repede isi va recapata acesta tonusul de dinainte.
Daca nu puteti bea apa atunci puteti opta pentru bauturile energizante sau sucurile de fructe neacidulate pentru ca sarurile, mineralele sau zaharul pot preveni hipoglicemia si implicit starea de ameteala.
De asemenea, evitati cafeaua si in general produsele care contin cofeina pentru ca in caz contrar se incetineste activitatea normala a metabolismului. In plus acestea sunt "faimoase" pentru efectul lor deshidratant.
Totodata, desi probabil nu veti fi foarte atrasi de ideea exercitiilor fizice atunci cand mahmureala va da batai de cap, acestea imbunatatesc activitatea circulatiei sangelui catre creier si restul corpului, fapt ce duce la o eliminare mai rapida a alcoolului.
Incercati de altfel sa si mancati ceva pentru a se reduce iritarea peretilor stomacului. Supele, legumele si fructele proaspete sunt cea mai buna alegere in acest caz pentru ca aduc un important aport nutritiv pentru corp.
Puteti lua de asemenea si o aspirina in cazul in care stiti ca nu ati avut antecedente nefericite in privinta bolilor de stomac (ex. ulcer, gastrita)
Trebuie sa consumam paine prajita cu miere de albine sau miere de papadie sau de galbenele preparata in casa. Mierea de galbenele se prepara astfel: se pun doua maini de flori uscate intr-un litru de apa si se dau in cateva clocote. Se ia vasul de pe foc, se acopera si se lasa sa stea pana a doua zi. Se filtreaza prin apasare, se adauga 1 kg de zahar tos si zeama de la o jumatate de lamaie si se fierbe in baie de aburi, la foc mic, pana ce siropul se leaga bine. Mierea de papadie se prepara la fel ca si cea de galbenele.
Sucurile de portocale si tomate grabesc eliminarea alcoolului din organism. Drept urmare se beau de 3-4 ori pe zi cate 100 ml suc de portocale sau de tomate.
Luati medicamente impotriva aciditatii stomacale si beti un ceai de ghimbir. Nu urmati vorba care spune "Cui pe cui se scoate"! Paracetamolul, combinat cu un Antinevralgic, va va alunga durerea de cap si, daca aveti stari de greata, luati un antivomitiv. Beti suc natural de fructe cu multa vitamina C si cateva felii de paine prajita.
Ouale sunt recomandate in recuperarea din mahmureala, pentru ca elimina chimicalele ce se strang in ficat in timp ce acesta metabolizeaza alcoolul. Efectele mahmurelii se fac simtite cam 24 de ore, asa ca rabdarea si urmarea sfaturilor medicale sunt importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi anti-mahmureala:

1. Daca simtiti ca ati baut prea mult, mergeti imediat la culcare. Prin somn organismul se reface, procesle de detoxifiere fiind mai eficiente.
2. A doua zi mancati alimente cat mai light, nepreparate termic, salate, sucuri de legume. Puteti lua si suplimente alimentare de calitate complexul B, vitamina C, minerale, gingseng siberian.
3. O cafea neagra, neindulcita, fara lapte sau frisca este, de asemenea, de mare ajutor.
4. Sa nu uitam ca alcoolul deshidrateaza, deci trebuie sa beti multa apa (la temperatura camerei). La fiecare ora consumati cate un pahar cu apa, sorbind lent.
5. Un alt remediu antimahmureala il constituie zeama de varza murata. O ceasca este suficienta pentru a te simti mai bine.
6. Afla mai multe sfaturi de viata sanatoasa din cartea "Si noi ce mai mancam?" de dr. Gheorghe Mencinicopschi si de pe site-ul Doctormenci.ro.

| andreutza_5188 a răspuns:

Bea lapte acru, iaurt sau kefir. orice in genul asta si pune-te la somn dupa... sper sa te ajutetongue