| xD a întrebat:

Noaptea adorm foarte greu.
De obicei ascult muzica in casti la telefon pana adorm.
Ce pot sa fac ca sa adorm mai repede? :-s

Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

Sa iti tii mai ocupata ziua.sa faci efort mintal si corporal.si incearca ca.sa faci acest efort si cand te crezi obosit(a) mai punete la calculator sa iti oboseasca ochii, asculta muzica lenta.gen blues-uri.mult succes.ps.daca fumezi incearca inainte de a adormi sa nu fumezi, pentru ca gudronul iti reduce din nevoia de somn.winking

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu am avut problema asta. De multe ori stateam si ascultam la casti pe kiss pana cand adormeam. Adormeam in mod placut pe nesimtite. Incearca sa te epuizezi, sa citesti ceva inainte de culcare sau sa te uiti la un film pana vezi ca ti se inchid ochii. Incearca sa te trezesti mai devreme si astfel somnul va veni mult mai repede.

| HappyUserUnknown a răspuns:

Incearca sa bei lapte cald sau sa citesti o carte (iti obosesc ochii si dormi mai repede). Sper sa reusesti! happy

| BassHunter13 a răspuns:

Incerca niste somnifere in doze mici si o sa ai parte de un somn foarte placut! si daca vrei sa fie mai special somnu te sfatuiesc sa consumi o cana de ceai fierbinte inainte de somn! succes

| 1992 a răspuns:

Evita consumarea alimentelor care contin noradrenalina si dopamina, cu efect excitant, care intarzie adormirea.
*Consuma peste, orez, paine integrala, legume uscate, banane, care cresc concentratia de acid animat (precursor al serotoninei) si care stabilizeaza buna dispozitie, calmeaza somnul.
Se evita a se consuma seara carne, oua, maioneza, condimente, paste fainoase, cartofi prajiti.
Uite si cateva sfaturi:
*Camera unde se doarme sa fie curata, bine aerisita, cu o temperatura medie, fara zgomote puternice.
*O ora de somn intre orele 20-24 este egala cu 2 ore de somn dupa ora 24.
*Se vor evita mancarurile grele, cu condimente, care se digera greu, excitantele, cafeaua, ceaiul negru, alcoolul, mai ales seara.
*inainte de culcare se face un dus rece, sau se aplica mantaua spaniola, se fac exercitii respiratorii si de relaxare.

| Ankhsenamone a răspuns:

Daca te apuci sa citesti seara, sa vezi ce repede iti vine somnul!hee hee

| Alexz Razz a răspuns:

Aceasi problema am si eu ):

| simo7 a răspuns:

La mine functioneaza varianta cu laptele cald intotdeauna.

| DamnPrincess a răspuns:

Conteaza si la ce ora te culci si te trezesti. Daca te culci la ora 12 sau 1 noaptea si te trezesti la 11 sau 12 ziua, este normal sa nu poti sa adormi mai repede deoarece nu iti este somn.
Ai putea:

1. Sa bei lapte inainte de culcare.(chestia asta chiar merge).
2. Cum a zis si Vally- sa iti tii mai preocupata ziua.
3. Daca cititul ti se pare plictisitor, incearca sa citesti o carte si vei obosi repede si o sa poti dormi.

Sper ca raspunsul meu sa te ajute! Noapte Buna!winkinghappy