| ShoujoS a întrebat:

Nu am mai calatorit cu avionul si as vrea sa stiu cam ce se intampla. Ce La inceputul lunii martie voi pleca in Italia pentru o saptamana intr-un schimb de experienta cu un coleg si doi profesori. Vom merge cu avionul si as vrea sa stiu cam ce sa intampla la aeroport... Iar cand ajung in Italia, cum fac sa pot vorbi in Romania(am cartela pre-pay orange, si am inteles ca trebuie activata optiunea roaming)? Am voie sa imi iau laptopul si sa il folosec in timpul zborului? Sau telefonul? Si daca ati putea sa imi spuneti relativ cum este vremea la inceputul lui martie in Italia ar fi perfect. Funda pentru cine imi da cele mai multe detalii. happy

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

Faci check-in la valize, scapi de alea mari, ramai cu cele de mana, vezi sa nu depaseasca 7kg si sa nu fie mare. Treci filtrul de metale, astepti autobuzul ce te duce la avion, decolati, aterizati, treci prin filtru din nou, te duci si iti ridici valiza dupa banda rulanta, iesi din aeroport. In bagajul de mana nu ai voie cu lichide, cutite, arme etc etc. Nu ai voie cu laptop/telefon pornit in timpul zborului. Doar la business class. In martie o sa fie cald. 20 de grade cel putin. Da trebuie sa iti activezi roaming-ul, dar mi se pare ca se activeaza automat. Calatorie placuta.

1 răspuns:
| khristineee a răspuns:

Pai nu e mare lucru, pur si simplu, e ca in masina numai ca nu simti pamantullaughing Si telefonul mobil nu ai voie sa-l folosesti deloc, in schimb laptopul da(in perioada aterizarii si decolarii nu). Si daca zici ca ai cartela pe Orange nu-ti trebuie roaming. Trebuie sa ai euro si poti vorbi(nu stiu cat e tariful pe apel sau sms in Italia pentru ca nu am fost, oricum mai mult de 1 euro pe minut nu cred ca iti ia, sms-ul e mult mai ieftin.) Vremea poti s-o afli de pe internet cand se mai apropie happy Cred ca esti foarte entuziasmat/a big grin