| GeorgeMarian1324 a întrebat:

Nu caut atentie si nici predici. Doar parerile voastre, personale in functie de trairile voastre.
Multi dintre noi probabil au avut o viata mai putin roz si foarte multi nistre noi mai devre sau mai tarziu au fost inconjurati, manipulati si afectati de persoane false, genul de persoane ce nu-ti vor binele daca asta nu ii ajuta in a-si implini scopul, persoane ce-ti pot fi prieteni, parinti, frati, surori, colegi de scoala sau de munca, partenerul de viata si lista continua. Genul asta de persoane te inconjoaca uneori in mod inevitabil ani, tot genul asta te persoane s-ar putea sa te faca sa ajungi in punctul in care nu mai stii cine esti, ce vrei, ce-ti place si ce nu, ce te face sau nu fericit si asa mai departe.
Persoane ce au trecut prin asta probabil si-au dat deja seama despre ce vorbesc, sau cel putin despre ce vreau.
Intrebarea mea este urmatoarea: voi, cei ce v-ati regasit in catusi de putin in ceea ce am spus, cum ati trecut peste toate astea? cum v-ati regasit?
Sunt constient ca probabil nu e ceva usor, nu e ceva ce se intampla de la o zi la alta. Totusi chiar daca nu toti, o parte din voi sigur au trecut prin si peste asta.
Va rog, putin timp daca aveti, lasa-ti-mi aici cateva cuvinte sincere legate de toata chestia asta.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar inainte de asta... sau nu inteleg eu bine.
Si ce daca daca persoanele respective au fost asa? Cu ce te-au afectat pe tine? Probabil te-au facut mai puternic. In rest? Nu se reduce totul daca te lasi afectat de gura lumii sau nu?

Doar intreb.

| GeorgeMarian1324 explică (pentru DoarBogdan):

Interactiunea cu ei, faptul ca trebuie sa-i asculti, sa-i ajuti, sau sa faci ce-ti soun pentru ca nu ai de ales. Fie ca e vorba de varsta, relatia dintre voi sau alte circumstante.
Pe moment poate nu, dar in timp, totul repetandu-se, te afecteaza.

| GeorgeMarian1324 explică (pentru DoarBogdan):

Gura lumii nu conteaza asa mult. Am invat sa o ignor oricat de mult m-ar afecta sau nu, inca de la o varsta frageda.

| zurick a răspuns:

Primul pas e să nu dai vina pe alții. Nu e datoria altor persoane să-ți arate cine eşti, ci a ta. Cunoaşte alți oameni, şi da, nu vei scăpa niciodată de dezamăgiri în alții. Asta nu înseamnă că toți oamenii sunt la fel, deci spor la a-i găsi pe cei pe care chiar îi vrei aproape. Vine un an nou, fă un dreamboard şi baftă în călătoria de cunoaştere.

| 1997onur a răspuns:

Ce nu te omoară te face mai puternic.