| Shinen a întrebat:

Nu inteleg ceva. Am vazut unii utilizatori care au 264 sau 234 de raspunsuri castigatoare si sunt experti TPU. Si am vazut-o, de asemenea, pe brun3ta care are mai multe raspunsuri castigatoare si nu este expert TPU. De ce?
Cum poti fi expert TPU?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este în strânsă legătură şi cu activitatea pe site şi modul cum se adresează în sensul că nu trebuie să jignească, să nu intre în conflicte şi polemici, etc.
Ca să devii expert TPU trebui să demonstrezi prin răspunsurile tale inteligenţă şi utilitate, voturile primite la ele iar cei "de sus" vor decide dacă te "încoronează" cu acest statut.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Nebanuite sunt caile administratorilor care aleg expertiilaughing
Cand se alege un nou expert echipa prezinta motivele desemnarii lui si alegerile facute sunt in proportie de 90% reusite.Calitatea mai presus de cantitate.Mereuwinking
Trebuie totusi sa fi expert in ceva.Fiecare suntemoh go on

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Pasul 1-Cel mai important-nu întreba cum poţi deveni expert.Pasul 2-Explorează TPU, inclusiv regulamentul (la Întrebări frecvente), blogul(acolo sunt anunţate numirile de experţi şi motivele pentru care au fost selectaţi), printre altele, vei descoperi şi utila dar nedreptăţita funcţie de căutare-caseta "Caută întrebări şi răspunsuri" unde o simplă căutare după cuvântul "expert" ţi-ar fi revelat zeci de întrebări pe tema asta.Pasul 3-Răspunde la întrebări după cunoştinţele şi experienţa ta, fii inteligent, spontan, amuzant, util, dovedeşte că ai personalitate, nu cere/cerşi funde...calitatea e importantă, nu numai cantitatea, răspunsurile tale vor fi analizate în caz că vei fi luată în calcul pentru titlul de expert. Ce folos că ai 500 de fundiţe dacă au fost primite la întrebări de genul Coca Cola sau Pepsi, Vă place Miley, etc. Ce folos că ai 3000 de răspunsuri dacă ele constau în ironii, glume proaste, replici irelevante, mulţumiri pentru fundă, etc, etc? Până la urmă, ceea ce contează este să devii o prezenţă notabilă pe site, să te integrezi, să fii utilă...restul vine de la sine.

| User a răspuns:

Experta in ce? In pitzicultura?

| Klara a răspuns:

A aparut si un june cu 28 de raspunsuri castigatoare ( eu n-auzisem de el) si copiate de pe goagal.
Sunt atatia oameni care chiar merita titlul de experti: Andrei, Silvia, Onutzu, GenOm, etc.
Dar vad ca mai nou expertii se aleg la voia sortii.

| chrystyna a răspuns:

Pai pentru a fi expert nu e suficient sa ai doar multe raspunsuri castigatoare, ci toate raspunsurile pe care le-ai dat sa aiba cat mai multe voturi "folositor" sau "inteligent". Intelegi? Adica devii expert in fuctie de cat de intreligente sau folositoare sunt considerate raspunsurile tale.

| LuS[z] a răspuns:

Ai rabdare. da cat mai multe raspunsuri logice si in limitele bunului simt si incearca sa castigi simpatia mai multor useri TPU.
Cat despre faza cu "cine e mai breaz ca sa fie expert'... adica nu depinde neaparat de cat de multe raspunsuri castigatoare ai. Trebuie sa acorzi mult timp TPU-ului laughing daca chiar vrei sa fii expert. Dar eu zic sa mai astepti...big grin

| Hombre a răspuns:

Daca tii neaparat sa ai acest statut imi dai mie spaga si te rezolv, nu de alta dar sa fiu si eu in randul lumi bune ca se poarta spaga in Romania si avem de castigat amandoi, tu ajungi experta eu mare spagar.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putine dar bune, decat multe si nefolositoare happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia mai lipsea printre experti, ca ma retrageam de pe site.