| katie03 a întrebat:

Nu ma mai inteleg cu mama. Suntem atât de diferite. Ea e foarte încăpățânată și eu, când încerc sa zic ceva și ea nu ma asculta. Mereu plâng... chiar și acum plâng când scriu asta. Nu mai pot. Sunt buna numai atunci cand fac ceva treburi prin casa și in rest, nu. Ea zice ca sunt o fata asa de rea pentru ca nu o ascult, etc. Dar ea nu intelege cat de mult sufăr din cauza ei. Eu chiar vreau sa ma inteleg cu mami dar asa ceva nu merge. O iubesc mult din toată inima. Am note mari. Nu stiu ce sa mai zic crying(((( ajutați-ma cum sa ma inteleg cu mami.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Trebuie sa stii ca uneori... cand vine vorba de parinti, nu prea ai ce sa faci, din mai multe motive, fie ca este vorba despre mentalitatea lor, cu radacini puternic adanci de pe vremurile de demult, fie ca pur si simplu poate nu vrea sa inteleaga. Sau poate chiar tu nu intelegi happy, dar aici o sa exclud aceasta varianta.

Da, este normal si in acelasi timp anormal sa zica asta, nu ai ce sa ii faci. In mod normal si frumos, ar trebui ca o mama, sa nu fie doar mama, sa fie si una dintre cele mai bune prietene ale tale, sa fie o persoana cu care ai putea sa vorbesti si sa abordezi multe subiecte. Dar daca nu se poate, nu se poate.

Legat de tine, vrei neaparat acest lucru? Adica te intelegi cu ea si pe alte aspecte ma gandesc, poti sa te rezumi la discutiile in care va intelegeti, la mentalitatea comuna si cam atat. Sa intelegi ca poate nu iti intelege punctul de vedere si nu ai cum sa o faci sa il inteleaga. Nu este un lucru chiar asa de rau, adica pe langa asta, tu iti vezi de treaba ta si ea de a ei.

Cand ea te cearta, trebuie sa te gandesti ca se leaga de o conceptie despre tine, ceva ce considera ca nu este bine, asa mai fac parintii uneori. Cu timpul o sa treaca aceste perioade. Nu nu ai de ce sa te intristezi, poti zice ca "iar face asa" in mintea ta, si totusi sa consideri un gest dragut, ca este acolo langa tine happy

Nu stiu ce as mai putea sa adaug, hmm, daca simti ca vrei sa spui diferite lucruri si nu ai cui, daca vrei sa de descarci, noi suntem aici, ascultam big grin

Numai bine si zile cu soare sa ai, sarbatori fericite! ^_^

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vorbești cu ea, altă soluție nu este.

| ShaOfHatred a răspuns:

Știu cum e. Nici eu nu mă înțeleg cu ai mei. Trebuie să înțelegi că aveți mentalități diferite și nu o poți schimba. Eu am ajuns la resemnare tbh. Adică zic ca ei și fac ca mine. Doar trebuie să știi că, cu toate că vă certați și nu vă înțelegeți, ea tot te iubește și îți vrea doar binele.
Crede-mă că așa e.
De curioasă doar, ce vârstă ai?

| katie03 explică (pentru ShaOfHatred):

| ShaOfHatred a răspuns (pentru katie03):

O dată cu maturizarea și creșterea în vârstă, o să vezi că o să se schimbe totul. Altfel o să vezi lucrurile și o să le judeci.

| Anuket a răspuns:

Știu ce simți. Eu nu am avut succes. Poate cu timpul vei învăța ce dorește, ca să nu mai fie neînțelegeri.