| sadgirl1 a întrebat:

Ajutor TPU! Am 17 ani si traiesc o trista adolescenta deoarece mama mea tot se baga in lucrurile mele si mi le ia. Apoi nu vrea sa mi le mai dea inapoi. Lucrurile mele preferate la fel si hainele. Sufar foarte mult. I-am spus asta dar nu ma intelege. Tot cum vrea ea vrea sa faca. Nu asculta de nimeni. Plang foarte mult din cauza ei. Telefonul mi-l ia seara. Totul e pe program. Eu ascult si fac tot ce zice ea dar degeaba. Va rog mult de tot ajutati-ma. Nu mai pot sa traiesc asa.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot ce poți să faci este să te pregătești pentru ziua libertății.

| Holiday a răspuns:

"Eu ascult si fac tot ce zice ea dar degeaba."

Desi la prima vedere nu pare, e o mare greseala. Exista genul de persoane, unii chiar parinti cum e mama ta, care profita de persoanele care nu sunt capabile sa spuna "NU", care fac tot ce li se cere, etc.
Situatia de acum e doar urmarea a ceea ce s-a intamplat in ultimii ani, timp in care ai acceptat orice si oricand. Acum ei i se pare normal sa continui sa faci asta, iar tu nu ai abilitatea sa negociezi lucrurile sau sa-ti impui anumite puncte de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jesus, ai 17 ani, nu e normal. Anyway, Mai stai puțin și ești majora, poți face ce vrei după.

| sadgirl1 explică (pentru anonim_4396):

Ei nu tin cont de asta. Ei zic ca pana stau in casa cu ei fac ce spun ei chiar daca as fi majora. Numa daca ma mut. Dar unde? asta e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua cand faci 18 ani, o trimit in "locuri calde" si ai plecat de acasa. Gasesti un gagic te muti la el.
In rest n-ai ce face, asta e viata nu toti ducem o viata "ca in filme"

| sadgirl1 explică (pentru anonim_4396):

Da dar eu sunt inca la scoala

| sadgirl1 explică (pentru anonim_4396):

Eu abia la 19 o termin

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadgirl1):

Practic n-ai ce face. Eventual sa te plangi la rude, apropiatii mamei sa vorbeasca cu ea, sa isi mai schimbe obiceiurile- sa inteleaga ca nu mai esti copila.

| stefan1993ful a răspuns:

Vreau sa iti vorbesc!

| sadgirl1 explică (pentru stefan1993ful):

Zi

| stefan1993ful a răspuns (pentru sadgirl1):

Iti ofer nr meu de telefon...sau adresa de Facebook? Instagram stefan_paduraru2003

| Axinte839501 a răspuns:

Discuta cu ea. Daca nu functioneaza, explica-i ca esti aproape majora si te poti muta

| sadgirl1 explică (pentru Axinte839501):

Eae foarte dificila, cum au spus si altii. Nu asculta de nimeni. Am incercat sa discut ieri. Si as vrea sa ma mut, dar unde?

| sadgirl1 explică (pentru Axinte839501):

Ajuta'ma. Zimi ce sa'i mai zic ca mi'e fff greu