| nonuser a întrebat:

Nu mai gasesc sens vietii.
Sunt student in anul I la automatica si calculatoare politehnica Bucuresti.

De cand eram mic stateam in preajma calculatoarelor. La varsta de 16 ani am invatat PHP. Am decis in final sa urmez aceasta facultate.

Sincer sa fiu nu stiu de ce am ales sa vin aici. In sensul ca ma intristeaza facultatea. Colegii sunt foarte crispati... reci as putea spune.
Facultatea este grea.

Si sincer sa fiu... nu stiu daca am ales bine. Nu stiu daca asta mi-am dorit cel mai mult sa fac in viata.
Nu stiu daca mi-ar placea cu adevarat sa fiu programator.
Un alt motiv pentru care m-am dus acolo a fost si influenta parintilor cred.

Nu stiu. Imi vine pur si simplu sa mor.
Parca totul ma intristeaza.
Voi ce-ati face in locul meu?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu in locul tau as continua pana obtin diploma si apoi as cauta un loc de munca, nu are rost sa pierzi timpul petrecut (pentru ca sunt bani investiti si efort realizat de tine) la facultate, faci ce poti si treci cu bine.

| AshuraElric a răspuns:

Eu in locul tau? thinking Sincera sa fiu si eu sunt genul de persoana careia ii place sa complice lucrurile (sau sa le priveasca doar partea negativa)desi ele in realitate isi urmeaza cursul firesc si multe dintre ele nici nu ne influenteaza in vreun fel.In viata e bine sa faci ce-ti place (parintii in mod normal iti dau sfaturi),iar tu alegi daca ii asculti sau nu,cred totusi ca si tie iti place ceea ce ai ales altfel nu ai fi avut cum sa ajungi pana aici (n-ai fi reusit nimic din toate astea daca nu te-ar fi pasionat domeniul).De exemlu,la mine,tata a visat mereu ca voi deveni avocata (era visul lui dar treptat a devenit si al meu)si asta pentru ca mi-am dat seama ca ma descurc cam la toate materiile ce tin de social, pe fratele meu tot pe undeva prin fruntea justitiei il visa dar tot ce-a vrut el a facut (la real, mate/info...viitor arhitect laughing )trebuie mereu sa-ti alegi propria cale,evident,apleci urechea si in stanga si in dreapta dar daca tu esti sigur de drumul ales ii poti ignora."Colegii sunt foarte crispati... reci as putea spune",in realitate asa sunt toti oamenii,reci,egoisti, nepasatori si ceal mai mare defect e ca nu pot invata din propriile greseli (oamenii in general sunt demni de dispret, cu toate ca asa ne este natura)cel mai bine ar fi sa nu te"legi" de ei.sa lasi totul sa-si urmeze cursul firesc pana la urma poate multi dintre ei au aceeasi problema ca tine, le este frica de ceea ce le rezerva viitorul.Eu zic sa stai linistit (non stres si zero depresii)daca e sa cazi tot vei cadea, daca e sa castigi se va intampla.Nimic nu se intampla cu voia ta, soarta nu pune intrebari nimanui.

| Anca95 a răspuns:

Buna nonuser!
La facultate din pacate numai este ca la liceu, aici pur si simplu te duci la cursuri si gata.Nu mai este acea legatura si apropiere dintre colegi, nu se mai fac nazbatii chestii de genu.Deja cand esti la facultate ai 19-20 de ani si toate glumele din liceu acum ti se par niste prostii.La facultate deja suntem oameni maturi si deja avem un grup de prieteni format si na, la faculate este mult mai greu sa legi prietenii pentru ca na asa e dat sa fie, se pot lega bineinteles, nu zic ca nu, insa aceste cazuri sunt mai rare.O sa te obisnuiesti tu la un moment dat si cu facultatea. In privinta nesigurantei tale nu stiu ce sa zic. Te-as sfatui sa stai mai bine sa te gandesti la ce iti place cu adevarta si la cel esti cel mai bun. Gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci pe viitor pentru ca in acest domeniu vei lucra vreo 30 de ani si nu e chiar placuut sa faci ceva de-a sila. Ignora parerea celorlalti si fa ceea ce iti place. Nu este tarziu de loc sa te reorientezi. Explica-le parintilor tai vor intelege si in fond e decizia ta. Ia si te calmeaza te rog si indeparteaza-ti aceste ganduri necurate si gandeste-te la cate te va astepta viata asta. Sunt cei mai frumosi ani din viata ta ia si fa in asa fel incat sa te bucuri de ei. Invata, dar nu uita si de distractie, nu ii pierde pentru ca mai tarziu vei regreta.Nu mai spune ca vrei sa mori. gandeste-te la numaruul imens de oameni care sunt bolnavi si care vor sa traiasca si tu? Tu care ai totul in fata te gandesti la moarte...incearca sa te maturizezi si gandeste-te si la ceilalti. In locul tau asta as face, ce mi-ar placea si ce ma taie capul, ignorand parerile celorlalti chiar si a parintilor pentru ca ei nu trebuie sa ne dicteze viata ci sa ne sprijine, si la urma urmei e viata ta, nu a lor si trebuie sa inveti din propriile gresili ca sa faci fata mai tarziu, atunci cand vor incepe adevaratele greutati. Succes si calmeaza-te, te rog:*

| Trolli a răspuns:

Ai spus ca esti anul I. Abia ai inceput. Eu zic sa mai ai putina rabdare, poate te vei acomoda si cu facultatea si cu noii tai colegi. Daca nu, nu este cazul sa dramatizezi. Te poti transfera la alta facultate.
Influenta parintilor? Pai ei merg in locul tau la facultate?! Trebuie sa faci ceea ce tu iti doresti. E viata ta pana la urma.

Stai, analizeaza, si gandeste-te ce vrei cu adevarat. Nu confunda un hobby, cu ceea ce vrei sa faci pentru tot restul vietii.

| dragossefu a răspuns:

Si mie imi plac calculatoarele da faci cum vrei tu poti sa o termini si apoi sa te angajezi (daca vrei) unde iti place tie sau poti sa te lesi de ea si sa te apuci de ce iti place mai mult.

| Fitza_Haine_1984 a răspuns:

Imi poti lasa te rog un id de mess ca vreau sa iau legatura cu tine?
sau da-mi tu add pe vali.co01