| anonymus005249 a întrebat:

Salut!

Sunt în liceu (matematica-informatica) și doresc sa urmez mai departe Facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Universității POLITEHNICA din București.
Mai departe, stiu ca ma pot angaja ca și programator, insa, pana sa fac asta, doresc sa predau MATEMATICA în scoala gimnaziala sau liceu. Pentru asta, ce trebuie sa urmez si unde?

Dacă am greșit undeva, va rog sa ma corectați.

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sansele mai mari sunt sa devii programator mai repede decat profesor. Pentru a fi profesor trebuie sa termini facultatea si un modul pedagogic pe langa... pentru programator nu ii pasa nimanui mai ales daca stii meserie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până sa faci facultatea nu poți să predai la școală. Apoi ca să predai, trebuie să treci print-un modul pedagogic, o pregătire cu un curs, care să te atesteze ca profesor. De obicei facultățile a acest curs, care la unele este facultativ, adică îl urmezi dacă dorești să predai după terminare, dar nu este obligator pentru toți.

| Adriana-Laura_Simion_1994 a răspuns:

Bună, eu am terminat matetematică informatică și nu am facultate în domeniu, dar lucrez progamator part-time, menționez că am dat un test.

| anonymus005249 explică (pentru Adriana-Laura_Simion_1994):

Felicitări!
Eu, insa, doresc sa urmez o facultate și un masterat.