| Narcissa a întrebat:

Nu mai pot. Sunt clasa a8a si avem exagerat de mult de invatat. La romana si mate urmeaza testele nationale si ne pregatesc de parca incercam sa dam la Hardvard sau Oxfordstraight face La romana ne da teme care in mod normal se fac in 6 ore, si la mate ne da teme care in mod normal se fac in 3-4 ore, dar eu am probleme de concentrare si imi iau 5-6 ore. plus ca mai avem de invatat si la alte materii o gramada. Stau la 8 km de scoala, ma trezesc dimineata la 6, merg la scoala, ajung acasa la 3 jumate, cateodata si la 4 jumate, ma apuc de teme si fac cat pot, seara dupa 11 ma apuc sa invat la celelalte materii, cateodata ma apuca si 2-3 noaptea, dorm cate 3 ore si o iau de la capat. Cateodata imi invat in pauze ca nu mai pot. Ma trezesc dimineata din pat cand imi suna telefonul si nu pot sa ajung la el ca mi se face rau si cad jos. 5 minute nu ma pot ridica timp in care nu aud nimic, 10-20 de minute dupa vad in ceara si mi-a slabit foarte tare auzul. Sunt in permanenta obosita si nu mai rezist. Anul trecut am avut media 9.76 dar anul acesta nu cred ca fac nici 9.50straight face Am o gramada de note mici, am scazut foarte mult. Cand ajung acasa ai mei incep sa ma certe si urla pe mine cate 2-3 ore ca am luat 7, sau 6 sau chiar si un 5 (note pe care anii trecuti nu le-am avut). Plang noaptea cand ma culc, la scoala diriga nu ma prea agreeaza ca sunt o fire mai rebela. Cand luam note mici ne mai da cate o palma peste spate, asa in gluma, dar m-a lovit asa tare intr-o zi ca mi-a dat sangele pe gura straight face Ai mei mereu ma compara cu ceilalti colegi care iau premii si medii mari, dar ei iau ore, ceea ce eu nu imi permit. Simt ca o sa cedez psihic daca o sa continui asa. Vreau sa renunt la scoala. Ce naiba sa fac? Chiar mi-e frica de viitorul meustraight face Multumesc ca v-ati plictisit citind asta. Voua cum vi s-a parut clasa a8a?

4 răspunsuri:
| Elly213 a răspuns:

Vai.Si eu sunt a 8a si te inteleg.Desi din cate spui tu am mult mai putin.Deci la romana da cu zecile de ex..la mate 3-4 pagini de caiet mic..si la toate materiile iti cer.Inca nu ne-au venit caietele cu testele finale(modele) si inca nu a inceput cosmarul. Vorbeste cu ai tai. explica-le.Din cate spui incerci sa fie bine, sa iei note mari.

Felicitari!

Nu renunta la scoala, invata asa cum poti.
Va trece si anul acesta.
Dar spun sa vorbesti cu ai tai.Macar sa scapi de acele certuri. Poate te mai ajuta ei.

Mult succes!

| Arianaaa33 a răspuns:

De acord cu tine. Clasa a VIII-a mi se pare exagerat de grea! N-avem decat 1-2 luni de cand a inceput scoala, si profesorii ne incarca cu atatea teme, de invatat, de parca maine am avea capacitatea! Nu mi se pare un lucru deloc normal. Pana in iunie, uitam tot! Plus ca, referindu-ma la romana si mate, acesti profesori uit ca NU avem doar aceste ore! Eu din contra. Daca imi da multe teme, mult de invatat, imi pierd puterea de concentratie si nu mai pot intelege nimic! Vorbeste cu ai tai, si spune-le ce ai spus si aici. Si cat despre viitorul tau. asigurati-l si fa-l cat mai bun! Clasa a VIII-a nu dureaza o vesnicie. Eu am vorbit cu unii profi, si majoritatea au inteles. Nu te gandi acum sa te lasi de scoala, chiar daca acum e geu. Mai ales ca ai terminat bine anul trecut. Succes in continuare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| danut95 a răspuns:

Eu acum 2 ani ma term clasa a 8 acum sunt a10 si mie nu mi se parea char asa de greu. bine nu prea imi invatam aveam note de 6 7 8 9 si 10 dar am trecut si de testare si acum e usor la liceu (app tot nu mi invat nici la lice si sunt al 3 pe clasa )