| Nedelcu_Madalina_1999 a întrebat:

Nu pot sa învăț deloc la istorie, nu rețin. știe cineva ce sa fac?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, stiu eu. Da-mi un pasaj reprezentativ, unul pe care stii ca l-ai invata cel mai greu.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Pai aprobabil ca creierul tau nu este facuat sa retina date si ani, esti la liceu pe un anumit profil ce necesita istorie multa(uman) sau esti pe real?
Oricum cam ce ar trebui sa faci:
incearca sa retii ideile nu sa inveti cuvintele de acolo, sa stii sa povestesti ce s-a intamplat cum iti explica si tie la clasa
sa citesti seara, inainte de culcare lectia ca iti ramane in minte.

| Chubby2104 a răspuns:

1. ia notițe din clasă.
2. citește notițele.
3. spune ce ai memorat, dacă nu ești mulțumită recitește până crezi că ai învătat.
4. citește suplimentar din carte sau alte surse.
5. închide și spune ce ai memorat.
asta e tot

| Alex08062018 a răspuns:

Incearca sa te concentrezi mai mult

| Marcus99 a răspuns:

Concentreaza-te

| Andrei226035 a răspuns:

Sa te concentrezi