| AlinaHoran a întrebat:

Nu radeti de mine deoarece am 14 ani sad
Nu stiu ce sa mai facsad. Imi place de un baiat mai mare decat mine cu 6 ani (am 14). Am crezut ca imi va trece, ca este o chestie de moment, dar eu continui sa il simpatizez. Adorm cu gandul la el si ma trezesc cu gandul la el. Mi-e frica sa ii spun ca il plac, mai bine zis mi-e rusine, deoarece e mai mare.Si nu vreau sa fiu nici impreuna cu el pentru ca precis relatia nu va fi luata in serios sad. Mi-as dori doar o relatie de prietenie mai stransa, chiar sa ne si sarutam cateodata (nu radeti). Dar nu vreau sa fiu impreuna cu el (mi-e frica, daca nu ma ia in serios?!, nu am de unde sa stiu ).
Am nevoie de sfaturi!cryingcrying(cryingcryingcryingVreau sa il uit, dar cand ne intalnim uit ca trebuie sa il uit. Plec de acasa cu ganduri sa stau mai aproape de el, etc, dar atunci cand il vad ma emotionezlaughing. Nu stiu cum sa abordez situatiacrying.

ajutati-ma, va rog:*

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa stii ca treaba cu pupatul ocazional e de domeniul SF.Niciun baiat intreg la cap nu ar accepta asa ceva. Ori esti prietena ori esti amica. N-ai cum sa fii in acelasi timp ambele personaje
Parerea mea sincera este sa incerci sa legi o relatie de prietenie cu el, desi nu stiu ce ati avea voi in comun.Incearca eventual sa afli ce ii place si prefa-te intresata de subiect
Ca iubit nu iti recomand.La varsta lui are nevoie de altcevawinking

| JustMe a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta(identica, de fapt) dar mi-a trecut cand am intalnit un baiat mai apropiat de varsta meahappy O sa vezi ca la un moment dat o sa uiti de elwinking

| Hmmmm a răspuns:

In primul rand nu mai lua totul atat de tragic.nu esti prima careia ii place de un baiat si nici ultima.
nu cred ca ar fi posibila o relatie cu el si zic asta din cauza diferentei de varsta.bine,intr-o relatie conteaza maturitatea nu varsta, dar totusi... tu la 14 ani cauti cu totul alte chestii si ai cu totul alte asteptari de la o relatie decat el la 20 de ani. cel putin in general asa e...
eu zic sa stai de vorba cu el despre asta. ce o sa pierzi daca ii zici ca il placi? eu cred ca deja si-a si dat seama avand in vedere faptul a tu ii dai semne clare ca vrei ceva mai mult de la el.si aici ma refer la faptul ca te comporti mai special cu el decat cu ceilalti baieti.cred ca o conversatie cu el ti-ar prinde bine.asa macar ai afla ce vrea de fapt, cum gandeste si ce crede ca ar fi mai bine sa faceti.la un moment dat oricum va afla si poate ca iti va reprosa ca nu i-ai zis tu. poate iti va parea rau mai tarziu ca nu ai vorbit cu e despre asta. e mai bine sa fi impacata cu gandul ca ai facut totul, decat sa regreti ceea ce nu ai facut.chiar daca raspunsul va fi "nu" macar esti impacata cu gandul ca ai vorbit cu el.
daca nu ai de gand sa ii zici si ai de gand sa taci poate ar fi mai bine pentru tine sa te indepartezi de el.gandeste-te ca la un moment dat isi poate gasi o iubita, iar tu vei suferi enorm in cazul asta. daca te indepartezi acum de el si incetezi acum sa il mai vezi, cat inca nu e prea tarziu, o sa reusesti sa il uiti. timpul va avea grija sa il uiti.asa nu vei mai suferi. daca ramai prietena lui acel sentiment pe care il ai fata de el nu va disparea, din contra, va creste in timp si va deveni din ce in ce mai puternic si tu vei suferi din ce in ce mai mult.
daca te vei saruta cu el, daca vei fi impreuna cu el pentru o noapte nu vei face imi altceva decat sa iti provoci durere singura.lucrurile astea te vor apropia mai mult de el si cand o sa te trezesti a doua zi si iti vei da seama ca te-a folosit te va durea foarte tare, vei suferi foarte mult.
gandeste-te bine la ceea ce vei face!

| traficanta a răspuns:

Esti inca tanara si o sa iti treaca daca stai departe de el. El e mult mai mare dect tine si nu o sa se uite la tine ma...asa se intampla tuturor si daca ii spui nu are rost ca, te-ai gandit, daca o sa rada de tine? zice ca tu esti mica si bla bla chatterbox eu zic sa nu ii spui.si sa incerci sa il uitihappy el la varsta asta vrea altele, vrea sex fete mari aventuri nu relatii adolescentine de cateva saptamani.MAi bine fa un efort si uita-l, intr-un final o sa reusesti, si atunci cand il vezi, reezista happy

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Pff...greu.ai mare dreptate cand spui ca aceasta relatie nu o sa fie luata in serios daca o sa fie pentru ca esti micutsastraight face totusi... el deja are 20 de ani si ar fi cazul sa isi caute o fata cu care sa se si insoare daca nu are prietenahee hee cauta'ti si tu un baiat de varsta ta sau mai mare dar nu asa de mare, cu care sa stai. vb aia''cui pe cui se scoate''hee hee alt sfat chiar nu amstraight face si sper ca te'am ajutat macar putinhappy

| Zenithf a răspuns:

Este un baiat prea mare pentru tine, 6 ani nu ar fi multi daca ati avea amandoi o varsta, dar in cazul tau...
Cel mai bine ar fi sa-l cunosti "la rece". Odata ce vei stii mai multe despre el isi va pierde ceva din farmec, cred eu. Alta chestie, gandeste-te ca esti la scoala, mergi in liceu din toamna, da? Ok, nu stiu exact, ideea este ca peste vreo 4 ani tu vei merge la majorate la colegele si colegii tai, ca ei vor veni la majoratul tau. Iar el ar avea 24 de ani, ar fi cu facultatea terminata si poate ar lucra la vremea aceea. Cred ca ai putea avea o relatie ok cu cineva cu 6 ani mai mare doar dupa, cand vei ajunge si tu la facultate. thinking

| Anna98Anna a răspuns:

Buna! Ce conteaza ca are 20 de ani? Am vazut relatii care sunt la varste mult mai departate intre ei.Chiar iubit nu stiu daca o sa-ti fie, important e sa te placa dar poti sa ii fii si prietena sa va salutati, sa vb cu el sa mai iesiti la un suc etc. Dar iubit totusi nu stiu dar poate te place cine stie? Dar totusi ai grija cu el daca veti fi impreuna sa nu te raneasca. Sper ca te-am ajutat! Te pup:*! Bafta!

| Allecsandra a răspuns:

Dramatizezi...
Stii, ar fi 2 variante.

1. Sa incerci sa-l uiti.
Pai, stii. ca sa il uiti va trebuii sa rupi orice relatie de prietenie cu el, fie ea stransa, nestransa, sa faci cumva sa nu-l mai vezi cand iesi afara, si sa iti gasesti un alt grup de prieteni cu care sa stai (care sa includa preferabili si baieti mai draguti si de varsta ta). Ar fi de preferat sa faci asta draga mea, pentru ca tu ai 14 ani, esti domnisoara, tanara, si totusi in crestere. El are 20, e deja matur, si poate el ar vrea mai mult de la tine, adica ma rog... crede-ma e greu cu simpatiile astea pentru un baiat mai mare, problema e ca la tine de diferenta de 6 ani, si e mult! Trebuia sa faci cumva sa nu te mai gandesti la el si sa-ti faci iluzii cum ar fi sa fiti impreuna, si din astea. E greu, dar cu timpul totul va trece.

2. Sa il atragi (intr-un anumit mod, pentru un anumit lucru!)
si aceasta s-ar impartii in doua parti :
a) Ca fiind un... iubit.
Aici e o treba delicata. Iti trebuie curaj, si multa incredere. Ar trebuii sa-ti iei inima-n dinti, si sa pornesti o discutie putiiiiin mai picanta, si totusi sa vezi daca ar putea fii ceva-ntre voi si daca s-ar multumii cu ce i-ai putea tu oferii (adica el are 20 de ani si cine stie ce vrea el), sau sa-ti pui prietenele sa discute cu el pe tema asta, cu expresia " nu-i voi spune prietenei mele. e o discutie-ntre noi! ".
b) Ca amici.
Eh, aici numai tu poti intervenii. Va trebuii in primul rand sa te obisnuiesti cu gandul ca veti fi doar prieteni. Asta e cea mai dificila parte. Apoi, incercati sa vorbiti cu "sis", "bro", ca sa fie totul mai frumos. Si, veti fi prieteni. Vei incepe sa ai incredere-n el (daca merita), ii vei spune unele lucruri din viata ta, pentru ati putea da sfaturi, ce-i bine, ce nu-i, si uite-asa.

Si numai fi suparata, nu ai de ce!
Mai sunt baieti in lumea asta, poate unii care chiar merita simpatia ta happy!
Sper din tot sufletul ca te-am ajutat.
:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi varsta cu tine si prietenul meu are aceeasi varsta cu cel descris de tine...acum depinde de ce fel de baiat e el.nu sunt chiar oti la fel big grin