| Cosmin49 a întrebat:

Salut.

Povestea pe scurt este cam asa: in ianuarie am cunoscut o fata, cu 3 ani mai mare ca mine, dar era din alt oras, cam la 80-90 km departare. Am fost la ea de mai multe ori, a fost frumos. Treaba asta a tinut cam 2 luni. Urma sa ne intalnim intr-un alt oras, pentru a petrece cateva zile impreuna. Cu o zi inainte sa ne intalnim in locul precizat mai sus si inainte sa plece in locul stabilit, mi-a spus ca ma iubeste si ca abia asteapta sa ne vedem (ea a plecat cu o zi inainte de mine in orasul respectiv pentru ca avea si niste lucruri de rezolvat). Mi-a spus ca a ajuns cu bine si ca urmeaza sa stea la o prietena de a ei pana in urmatoarea zi cand veneam si eu. Dupa cateva minute ma trezesc ca imi spune ca ea nu mai poate continua relatia pentru ca de ceva zile bune ea nu mai stie ce este de capul ei si ca nu are ordine in ganduri (mi-a cazut cerul in cap cand am auzit), ca este intr-o stare depresiva. A tot "incercat" sa spere ca totul va fi bine, dar nu. Mi-a spus ca ii pare rau pentru lucrul asta, ca nu vrea sa ma mai chinuie si pe mine si ca sunt un baiat extraordinar. Am ramas "prieteni" sa zic asa, spunandu-mi ca oricand doresc sa vorbesc cu ea este deschisa la lucrul asta (?). De atunci au trecut 2 luni si nu i-am spus decat un la multi ani, deoarece a fost ziua ei. Nu simteam sa ii mai dau mesaje pentru ca parca imi dadea impresia ca nu are chef sa vorbeasca cu mine. Ma tot gandesc la ea si orice as face nu pot sa mi-o scot din gand, am stari asa de melancolie care vin din senin. Am mai avut relatii in trecut, dar parca ce patesc acum nu mi s-a mai intamplat. Chiar tineam la ea si mi-a si spus ca vrea sa fie ceva serios intre noi.
Tin sa mentinez ca am 23 de ani.
Vreau sa stiu si eu daca depresia poate duce la a nu mai dori sa continui o relatie? Imi ascundea ea un anumit lucru? Nu mai avea chef de mine desi vorbeam zilnic?

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fata a ajuns la prietena ei, care a convins-o sa nu se incurce cu unul mai tanar decat ea.
Daca o fata este atat de influentabila, nici nu merita sa te complici cu ea.

| Cosmin49 explică (pentru Bula):

Probabil ca si ceea ce spui tu este adevarat, avand in vederea ca respectiva este cea mai buna prietena a ei. Dar ea mi-a spus ca nimeni nu a influentat-o in alegerea facuta, desi e putin probabil.

| Bula a răspuns (pentru Cosmin49):

Un om nu se razgandeste, fara motive, in atat de scurt timp.
Motivul - se pare - a fost discutiile cu prietena sa (sau cu altcineva), care a "lamurit-o", repede.

| Cosmin49 explică (pentru Bula):

Mda. ce parere ai, mai are rost sa incerc peste ceva timp sa reiau discutiile cu ea din moment ce mi-a spus ca sunt sanse sa ne reimpacam?

| Bula a răspuns (pentru Cosmin49):

Cum adica "sa ne reimpacam"?
V-ati certat? N-ai mentionat asa ceva.

| Cosmin49 explică (pentru Bula):

Nu ne-am certat, am zis ca am ramas "prieteni". A spus ca daca vrea sa mai vorbim este dispusa oricand si ca sunt sanse sa fim iarasi impreuna.

| Bula a răspuns (pentru Cosmin49):

Pai, tu stii ce sentimente ai fata de ea.
Tu trebuie sa decizi: daca vrei sa continuati, atunci fa pasul, imediat!
Daca nu, atunci ramaneti doar prieteni...

| Simpatic a răspuns:

Femeile sunt fiinte mai complicate si noi nu le putem citi nici gesturile si nici intelege pe deplin. De aceea astazi poate sa ii placa cineva si maine sa se razgandeasca asa din senin.
Poate are depresie, poate e altceva, poate e o jegoasa care in paralele a vorbit si cu altcineva si acum ii place de acesta mai mult, poate numai vrea o relatie acum ca numai are ea chef, si poate cine stie ce mai poate fi la mijloc.
Te pacientezi prea mult tinere, relatiile de la distanta nu au mers pentru nimeni niciodata, nici pentru mine si nici pentru altii care au trecut prin asta.
Las-o in pace, nu o mai cauta, vezi-ti de viata ta si cauta-ti pe cineva din orasul tau!

| RAY a răspuns:

Vezi cand ai incredere in fete o patesti, inca de la adam stim ca nu trebuie sa le credem, fetele simt placere cand iti bat joc de tine, sper sa te trezesti la realitate si tu, lasa telenovele

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace, fiindca probabil este in depresie severa, odata ce nu a mai dat nici un semna de viata.

Daca te iubea cu adevarat, nu ar fi renuntat la tine, indiferent cat de depresiva ar fi fost.

Uita de ea si cauta-ti alta fata, dar de data asta una din orasul tau, ca relatiile astea la distanta nu au succes niciodata.

| Cosmin49 explică (pentru Violleta2022):

Asa am sa fac. o sa incerc sa nu ma mai gandesc la ea desi imi este greu. vreun sfat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmin49):

Ocupa-ti timpul cu munca fizica, ca a treaca si sa nu te mai gandesti al ea.
Fa ceva util sa treaca timpul si sa fii prea ocupat ca sa mai te gandesti la ea: sapa in curte, curata pomii, varuieste, spala covoarele din casa, invata sa faci o prajitura sau mancare noua, fa o munca fizica care-ti ocupa mainile si mintea!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Poate. 2. Da.

| Emma30555 a răspuns:

Probabil nu i place ca e distanta, ca esti mai mic de varsta, poate nu esti nici prea descurcaret adica nu te ai ocupat tu sa gasesti cazare, ea s-a ocupat mereu, ba la ea acasa ba la prietena. Ea la 26 poate vrea o relatie cu un barbat mai matur mai pe picioarele lui

| Cosmin49 explică (pentru Emma30555):

Asta din cauza ca ea nu dorea sa vina in oras la mine si am zis sa fiu baiat si sa ma duc eu la ea si pana la urma uite ce a facut. Iar in legatura cu acea cazare, ea s-a oferit, spunand ca stie locul.

| Yuoia a răspuns:

De la coada la cap: da, depresia poate da stari de "nu-mi trebuie nimic".
Dar, ti-a si spus ca vrea sa fie ceva serios intre voi. Oare tu vrei asta? Sau vrei aventura si ea a simtit. O relatie nu se bazeaza doar pe sex pasager. Ce i-ai propus pentru zilele alea in afara de a sta impreuna? Ceva iesiri in natura, la munte? Sau doar "rupem patul" ca sa te simti tu bine? Nu stiu, nu am de unde sa stiu daca iti ascunde ceva. Dar vezi ce ascunzi tu. Chiar si fata dd tine însăți. Cerceteaza-ti subconstientul.

| Cosmin49 explică (pentru Yuoia):

Nu i-am dat de inteles in nici o clipa ca as dori doar sex, ci din contra ea imi dadea semnale ca vrea. I-am spus ca este o fata de care chiar ma simt atras atat intelectual cat si fizic, dar si ca imi doresc ceva serios. I-am spus ca mergem sa ne plimbam, sa mancam la un restaurant, sa vizitam, sa petrecem mai mult timp impreuna, nu doar asa pe fugite, lucruri absolut firesti.

| Danny28 a răspuns:

Te minte. Și-a găsit altul și de tine vrea să scape. Welcome to friendzone, de acolo nu mai ieși, din păcate. Dă-i block peste tot, ocupă-ți timpul cu altceva și treptat o vei uita.

| user0010 a răspuns:

Sincer să-ți spun, refuzul acesta al ei de a mai continua relația și decizia ei de a rămâne prieteni îmi dă bănuieli că ea nu mai dorește să fiți împreună. Eu consider că între bărbați și femei nu există relație de "prietenie", doar cea de dragoste funcționează pentru că cea menționată la început va dispărea la un moment dat și veți uita unul de celălalt, mai ales în lipsa comunicării.

| Saiko93 a răspuns:

Uite-te in privat happy

| Silviullet a răspuns:

Nu e chiar usor sa intrii cu adevarat in depresie...
Da, s-ar putea sa fi fost altcineva la mijloc iar tu sa fi fost rezerva.
Am mai vazut un caz asemanator prin jurul meu.

| Yuoia a răspuns (pentru Silviullet):

La mijloc poate fi si mama care i-a zis: "fata, e mai tanar, e necopt".

| Cosmin49 explică (pentru Silviullet):

Ea mi-a spus ca sa nu ma gandesc nici macar o clipa la lucrul ca ea ar avea pe altcineva. Mi-a spus ca nu-si mai doreste o relatie pana nu isi revine psihic.

| Cosmin49 explică:

Ea mi-a spus ca exista sanse sa ne reimpacam.