| rgga a întrebat:

Nu stiu ce sa mai cred despre mitul cu urechielnitele

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este absolut adevarat ceea ce presupui si anume ca este vorba doar de un mit fara nicio baza reala. Miriapodele sunt insecte carnivore care isi imobilizeaza prada prin muscatura si introducerea in organismul prazii a unei cantitati de otrava. Chiar daca muscatura lor este otravitoare, insa pentru oameni sunt insecte complet inofensive. Nu ti se poate intampla absolut nimic. Sunt oarecum disgratioase si urate si inspira teama insa aceasta este complet nejustificata. Multa sanatate!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu e adevarat le inviti in pat? E clar ca nu e bun sa le ai in casa desi ele doar se pot rataci acolo, mediul lor e afara printre plante. Daca esti in natura si un fir de praf iti poate dauna intrat accidental in urechi, nas, gura. Sunt mituri despre mai multe animale, pot fi adevarate dar rare. Daca tie ti-e frica de asa ceva indienii aia pe care ii mananca tigrii ce sa mai zica?

| Divy a răspuns:

Plantă nu prea cunoscută cu multe efecte benefice pentru organism și ureche...sau tu zici de insectă laughing thinking

| BeautifulSunflower a răspuns:

Numele lor vine de la partea din spate care are formă de pavilion al urechii. Ele sunt insecte, nu viermi, deci in concluzie nu urca pe tine tinta spre ureche!

| florycik0international a răspuns:

Nu e adevarat