| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, parintii mei sunt toxici sau nu?
Mereu cand ies undeva imi pun 100 de intrebari desi le zic exact ce fac cu cine si unde
Imi cer parola la telefon că cica eu poate o uit, pe bune
Cand vin acasa de la scoala sau din oras mama se tine numai dupa mine si ma intreba mereu chestii si altele de exemplu:cu cine vorbesti( ii arat si nu ma crede)
Eu nu am voie sa imi iau haine pana celelate nu se strica, mi-am luat niste adidasi(din banii mei) si au facut un scandal ca mai am una si de ce sa mai iau alta?
Mereu cand incerc sa ma deschid in fata lor ma cearta ca de ce am facut aia
Cand iau note mari nu ii intereseaza daca iau 6 fac tot la fel un scandal monstru
Mereu imi zic ca eu sunt proasta si nu ajung unde imi doresc, ca sunt prea pretentioasa,dar eu le zic de necesitati…
Mereu o baga in lumina pe sora mea care este un mare exemplu pentru ei de asa fica dar eu sunt opusa ei mereu zic asta
Ma judeca mereu orice fac nici daca fac bine nu imi zic bravo,imi zic mereu ca voi ajunge urat in viata pentru ca nu fac ce zic ei
Eu m-am inchis in mine nu stiu ce sa mai fac
Cand incerc sa ii zic mamei sa iasa din camera mea o baga pe aia "e casa mea fac ce vreau"
Intra in baie peste mine cand vrea, imi cauta prin lucrurii, make up, haine, dulap imi deranjeaza tot. Ma certa ca de ce imi cumpar necesitati cum ar fi:crema, gel de dus, rimel, masca de fata
Nu ii mai inteleg ma inchid in mine cu fiecare zi ce trece

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Părinții tăi trăiesc într-o peșteră?
Esti deja la vârsta adolescentei, este normal să îți cumperi haine, produse de îngrijire, etc
Faptul ca părinții își compara copii este o chestie deja exagerata și des întâlnite în multe familii, un lucru toxic de altfel.
Este ca și cum compari doua persoane care tu știi ca sunt unice, dar le vrei la fel.
Nu ai încredere în tine, de aici și aceste reacții.
Notele nu te reprezinta cu absolut nimic și stai liniștită cu timpul o sa știi exact ce vrei sa faci cu viata ta și o sa îți îndeplinești visul.
Nu îți mai lasa părinții obsedați de control și care încearcă sa te demoralizeze( pentru ca dacă jignești o persoana nu o incurajezi) sa te întristeze, încearcă sa devi mai indiferenta.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil le-ai dat destule motive, ca să se comporte asa cu tine.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Apropo, cati ani ai?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Are 16 anisori, a spus acum 1 luna:

"în 19 Februarie | Skijet a răspuns (pentru RoxanaIoana108):
Am 16, faza ar fi ca..."

| Skijet a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce te intereseaza cati ani am, generatia asta e viitorul pe bune ne comportam cum vrem noi. Eu stiu cine sunt parintii mei si cum se comporta sunteti traumatizata daca ganditi asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skijet):

Cum ce ma intereseaza cati ani ai, pai trebuie sa stim daca stam de vorba cu un copil sau un adult, dar se pare ca esti un copil rebel si imatur, fara prea multa educatie si fara respect pentru parinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo parintilor tai!

Iata si niste parinti normali si responsabili care stiu sa-si educe fetita si sa te supravegheze, asa cum ar trebui sa faca toti parintii care au copii minori!

Cand o sa ai peste 18 ani poti pleca de acasa de la parintii tai si doar atunci vei putea afce ce vrei. Pana atunci NU ai voie sa dai pe nimeni afara din casa lor, nici macar din ceea ce consideri tu camera ta, desii este in casa lor si ai obligatia sa respecti regulile impuse de parintii tai, in casa lor.

Vad ca ai doar 16 anisori dar pretentii de adult, ceea ce mi se pare nesimtire din partea ta, fiindca eesti inca fetita minora, care ai obligatia sa-ti respecti parintii in totalitatea, casa lor si regulile impuse de ei pana ajungi al 18 ani si poti sa faci tu ce vrei, dupa ce pleci de la ei de acasa.

| Skijet a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce handicap aveti?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Esti dusă cu pluta rău

| blackann a răspuns (pentru Skijet):

Asa e ea din nastere rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skijet):

Eu nu am niciun handicap fetita, doar ca nu suport copii nesimtiti care-si critica parintii si-i jigneaste fara pic de respect.

Sunt slava domnului sanatoasa, de aceea sunt inca in pozitia in care sunt azi, apoi sunt sotie, mama de copii adulti si om cu multa experienta de viata si cunostinte generale in mai toate domeniile.

Sa-ti dea dumnezeu minte si respect pentru parintii tai, care nu-ti vor raul, dimpotriva, te protejeaza si te iubesc atat d e mult cum nu ai tu habar.
Sper sa nu ajungi sa golanesti sau sa plangi intr-o zi ca nu i-ai ascultat si ai ajuns atat de rau.
Ia aminte, ca toate rautatile astea spuse acum, iti vor afecta viata si vei plange amarnic mai tarziu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsa de bun simt si educatie!
Rusinos, sa-ti jignesti parintele care te-a facut si te-a crescut cu atata dragoste, doar un animal de copil poate sa faca acest lucru.
Eu cred ca tu ai probleme psihice serioase, daca nu doar tatal ti-l jignesti, ci si oamneii necunsocuti care incearca sa-ti dea sfaturi de bine, sanatoase si reale.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e generatia de azi. Se simt nedreptatiti daca parintii incearca sa aiba grija de ei. Si asculta tot de unii ca ei, care, la fel, nu stiu cu ce se „mananca" viata.

| blackann a răspuns:

Da, sunt toxici.

| elenacat a răspuns:

Cunosc situatia, si ai mei imi fac scandal monstru pentru note mici, mai rau la mine ca ma si pedepsesc. am invatat sa ascund bine si sa le mint.