| vulpitafan12 a întrebat:

Salut TPU. Sunt o fata mai mica și am părinții toxici. Se cearta mereu cu mine din cele mai mici motive și sunt foarte toxici. Nopți întregi plang de la ei și de la ce lucruri îmi spun. Cum sa ma împac cu ei?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 4 ore | Jassmina a răspuns:
Cati ani ai 11 sau 12?
Parintii nu sunt toxici, doar tu esti un copil neascultatori, fiindca la anisorii astia ai obligatia sa-ti asculti in totalitate parintii si sa faci ce ti se spune.
Plansul nu ajuta cu nimic, cand esti un copil obraznic si nu asculti.
Incearca sa faci ce ti se cere si totul va fi bine si frumos cu parintii tai."

Jassmina ma ignora si dovedeste inca odata ca nu ma ignora degeaba pentru ca INCA ODATA BATE CAMPII... CU SPUME

mi se rupe ce copil neascultator esti tu, ai parinti care nu inteleg deloc ce inseamna sa fii parinte, iar aici vine partea cu Jassmina:
un copil trebuie disciplinat, DAR NU TERORIZAT, MAI ALES CONTINUU
asa ca, cand un copil plange o noapte intreaga, nu are parinti ci bully IMBECILI

deci, faci saraca fata sa creada ca ea e de vina, asa ca e "normal" sa traiasca in teroare si ca ABUZURILE PARINTILOR sunt normale ca doar "ea e de vina"
si nici macar nu pot sa iti spun ca esti un om de nimic, pentru ca te-as face "om" si asta e o insulta grava adusa oamenilor X(

din pacate singurul sfat pe care il am e asta:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
da un telefon, nu ai ce sa pierzi

| vulpitafan12 explică (pentru Zuzu1991):

Mersi mult.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru vulpitafan12):

Cu multa placere, si vreau sa mai subliniez inca odata, ca, din raspunsul meu se subintelege, dar nu e subliniat

cand e vorba de copii... MINORI, nu e NICIODATA vina copilului, PUNCT!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai 11 sau 12?
Parintii nu sunt toxici, doar tu esti un copil neascultatori, fiindca la anisorii astia ai obligatia sa-ti asculti in totalitate parintii si sa faci ce ti se spune.
Plansul nu ajuta cu nimic, cand esti un copil obraznic si nu asculti.
Incearca sa faci ce ti se cere si totul va fi bine si frumos cu parintii tai.

| vulpitafan12 explică (pentru Violleta2022):

Fac tot ce mi se cere. Încerc sa le fac pe plac de mult dar tot ce primesc sunt țipete și reproșuri din lucruri extrem de mici, și după se dau victimele.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba exista parinti toxici, sunt unii parinti care poate nu au dorit copilul, si chiar daca e okey copilul, se ia de el din orice mizilic.
Sau pur si simplu sunt ei ai dracu din fire.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vulpitafan12):

Urat, foarte urat comportament ai.
Un copil care isi critica parintii fiindca sunt severi cu tine.
Invata sa-i respecti si sa faci ce ti se cere si nu vor ma tipa la tine.

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă copilul chiar nu are nici o vină pentru tot ce se petrece acolo?

E adevărat un copil are obligația de-a asculta de părinți dar când vine vorba să țipi la el din nimic sau că ți-se pare ți-e că a făcut ceva sau că gândește ceva despre tine nu e normal

Nu e normal să îl bați și să țipi la el astfel făcându-l să plângă nopțile/zilele

Dacă vrei ca un copil să fie fericit nu te ghidezi în viața ta de părinte după cum sau comportat părinți tăi cu tine

Cii treci peste orce s-ar fi întâmplat in Copilăria ta și te comporți încă decând e mic frumos cu el

Vorbești frumos, nu înjuri nu tipi in casa sau oriunde altundeva de față cu el etc...

Dacă nu te ascultă îi confiști laptop-ul, tv-ul sau telefonul orce lucruri electronice care îi plac lui

Îl pedepsești să stea în camera lui și să nu plece nicăieri și îl pui la învățat

Îl pui să te ajute la curățenie etc...

Orce metode dar nu țipi și nu îl bați dacă faci asta ma-i rău îl înrăiești

Acum dacă chiar a făcut ea/el ceva rău față de mama si tatăl sau, să îi fie Rușine că scrie tot aici pe TPU și nu vede greșelile ei/lui

Și să învețe de note gen 9/10 să ma-i facă curat și va fi bine tot plus vocabularul să fie ma-i frumos

Aici pe TPU nu a scris cuvinte porcești dar în realitate nu știi cum vorbește

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar in copilărie se mai întâmplă lucuri de genul.Adulti sunt prinși cu treburile lor, sunt stresați, tu ai energie sau ai gândurile tale si e normal sa mai apara conflicte.
Încearcă să te ferești de certa cu ei si o sa fie bine până la urmă.

| NunuNini a răspuns:

Parintii sunt toxici sau tu?
Se cearta cu tine? Inseamna ca tu le raspunzi. Si atunci, cum sa te impaci cu ei? Nu ar fi mai bine sa-i asculti?

| gabriel2004o a răspuns:

Calmeaza-te in primul rand
incearca sa strangi bani de o pereche de casti si ignora pur si simplu tot. dupa un timp e posibil sa iti duca lipsa

| Titan123 a răspuns:

Părăsește locul acela, du-te la neamuri, poate să îți afecteze întreaga viață

| vulpitafan12 explică (pentru Titan123):

As vrea, plănuiesc sa fac asta la 18 ani