| SiMpLa a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine sunt trista dar nu stiu ce am ma simt lipsita da viata de societatea, ma adaptez foarte greu la scoala sunt uneori subiect de gluma desi par indiferenta insa sunt ranita dar nu arat asta.cui iar pasa?
Doresc sa ma desprind de realitate, iar tatal meu ma face drogata, c**va desi nu sunt asa.Sunt o persoana destul de retrasa si nu socializez iar cand o fac sunt puternic zguduita de realitatea cruda(oricum nu am cu cine pentru ca gandesc redus)Singura care ma sustine este mama. oricum fac parte dintr-o familie modesta cu o buna educatie. Ce pot face pentru a ma integra mai bine? pentru ca nu ma simt in largul meu printre colege ele fumeaza folosesc celebrul "FA", iar pe mine ma vad ca o copila prostuta care nu stie ce e aia macar o pu** nu am ce face alte "prietene" nu amsad
Doresc sa ma desprind de realitate, totul se clatina, intind mainile, doresc sa ma desprind din acest vartej, dar in preajma parca se casca un gol imens.PS am 17 ani

3 răspunsuri:
| kindness a răspuns:

Sti uite ce se intampla: eu sunt cam tot asa insa mama m-a invatat un lucru, trebuie sa razi, sa faci glume, eventual ceva trasnit, pentru altfel nu te vei acomoda si nu vei putea socializa cu prietenii tai/colegii; eu sunt o fire timida, inchisa, nu rad la o gluma idioata cum fac altii, sunt mai serioasa, cand cineva vb cu mine nu prea dau atenti si de aceea nu primesc nimic in schimb; aza cu colegele tale needucate - pe asta ar trebui sa o tratezi cu indiferenta deoarece alea sunt niste inculte care si pe mina ma fac sa vomit cand le aud limbajul acela prostesc lipsit de educatie, care nu cred ca au citit in viata lor o carte i care se cred smechere dar de fapt sunt niste fete prost educate care in viata nu vor face nimic; tatal tau probabil ca este un om credul in sensul ca daca veede pe strada cum se comporta cu***le alea, el crede ca asa face si fiica lui, NU! frate incompetenta din ziua de azi ne face sa fim desconsiderati in drepturi, nu o sa putem avansa in nici un fel asa! este groznc ce se petrece in scoli, libajul si educatia acestor brute este infina! imi pare rau pentru tine dar asta este societatea in care traim, prost dezaxata, necivilizata, si fara competente! tu nu pune la suflet ce zice tatal tau sau ce zic colegii tai, tu fi originala si cu socializatul este usor; selecteaza un grup de 3 sau 4 copii care ti se par mai ok si incearaca sa faci glume DOAR cu ei! incearca sa iesiti la suc la film. S. a! Succes baiiihappy

| kindness a răspuns:

Aaa si inca ceva : incearaca sa asculti multa muzica! Asta face bine la psihicstraight face vb serios la mine functioneaza! te face a fii mai liberahappy

| Niakit a răspuns:

E foarte cutremurator ceea ce ai spus. pot sa spun ca si eu am trecut prin asa ceva.ma certam cu prietenii, ma indepartam de parinti, vbeam din ce in ce mai mult pe internet. dar nu m. a ajutat.in ceva timp, insa, mi.am revenit. mi.am facut prieteni noi, i.am ales pe cei in care aveam incredere, si tot a fost ca inainte.
tu trebuie doar sa vezi mai departe de realitatea cruda, asa cum privesti tu lumea, si sa incerci sa iesi mai mult, sa u bagi de seama criticile tatalui, si sa apelezi la cat mai multe sfaturi din partea mamei, si ai sa ajungi un copil normal :p