| tukhey23 a întrebat:

Nu stiu eu multe chesti "mari" despre viata.Nu am castigat la loto si nu am lista impresionata "de femei" agatate. Dar stiu ceva... il stiu pe un domn pe nume Octavian Paler. Zic un om, pentru. ca majoritate nu au auzit de el. majoritate(si mare pacat)habat nau cine e Octavian Paler.Va intreb pe voi, aveti habar cine e Octavian Paler? si daca da... ce parere aveti de el.

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu il stiu ca autor al 'Viata pe un peron'. Mi se pare ca era un tip inteligent, cu o sensibilitate si deschidere iesite din comun si modest. Tu cum il stii?

mira
| mira a răspuns:

Inainte de revolutie cartile de reportaje sau romanele lui Octavian Paler se vindeau pe sub mana si erau comentate cu infrigurare. Le pastrez si acum in biblioteca.Recent am citit ultimul sau interviu in cartea Simonei Chitan. Mira

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu mai e, a fost un mare spirit, cult si onest, dar ramas singur, parca s-a acrit de atata rautate cata vedea in jur si s-a stins, din pacate... dar ne-a lasat cateva carti faine... pline de intelepciune si morala...

| tukhey23 explică:

@clau7878:eu il cunoc pe regretatul domnul Paler, de la Tv. la varsta mea e imposibil sa il cunosc personal.De cate ori il vedeam la tv. ma bucuram, de ce zic asta:pentru. ca era un geniu. un geniu pierdut intr-o tara prea mare si fara un viitor. Daca era francez... acum avea statuie, la noi are un mormant. parasit sad

| tukhey23 explică:

@psiholoaga:eu il stiu ca un geniu, slava domnului, contemporan cu mine.

| gherghe_9739 a răspuns:

Da Octavian Paler a fost un mare conducator de tara si pana sa moara a fost un analist politic la sinteza zilei cu Gadea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost un scriitor, jurnalist, editorialist şi om politic român. L am vazut si la tv un timp aparea pe realitatea, zicea chestii interesante, de unde il cunosti pe domnul Octavian Paler?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu prea multe... din pacate...am citit decat un textulet scris de el: avem timp... e genial:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era prieten, cu Lisandri, parceanu, tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi place maniera in care adresezi intrebarea. " Aveti habar...". Daca ai urmari putin ce se discuta prin zona, ai vedea ca sintem si unii usor cam inteligenti, care am cam citit ceva la vietile noastre, care am mai vazut una-alta, si poate ar fi frumos sa reformulezi intrebarea. Intrebrea asta e potrivita pentru diferite persoane care sint experte prin zona. Experte de s**e, eventual.