| Libelle a întrebat:

Nu stiu... simt ca nu mai pot. iar am probleme cu taica-meo, acum 10 minute am primit vestea ca s-a apucat din nou de baut(deci el nu are voie sa bea, pentru ca daca face lucrul asta isi pierde complet mintile, zace sapatamani, se comport urat cu noi-nu a ajuns inca la violenta dar ne jigneste si pe mine si pe mama, pe mine cel putin ma dor enorm vorbele lui, cauta bautura peste tot iar medicii i-au zis ca daca mai continua in stilul asta nu va avea o viata prea lunga, efectiv innebuneste, incepe sa planga face crize ii e extrem de rau si multe alte chestii), doare enorm de tare sa iti vezi astfel propiul tata, in momentul in care a venit mama la mine si mi-a zis ca i-a raspuns la telefon si ca l-a simtit din voce ca e iar printr-un bar am simtit ca(,)cade cerul pe mine. Am trait momente groaznice vazandu-l in halul ala cand bea, de atatea ori incat simt ca am ajuns la capatul puterilor.Stau si ma gandesc la ce se va intampla maine, poimaine, la tot comportamentul lui de om nebun, bolnav la faptul ca iar o sa il privesc minute in sir si nu o sa imi vina sa cred ca este omul care atunci cand nu bea desi nu ma inteleg nici atunci cu el minunat se ocupa de noi, aduce bani si simt cum mi se umplu ochii de lacrimi. de ce trebuie sa sufar atat de mult? nu stiu daca puteti intelege, dar nu mai am cui sa spun tot ce simt, fiecare cu problemele lui, cu viata lui, toti oamenii in care aveam incredere parca acum nu mai sunt, iar eu trebuie sa inghit toate aceste sentimente, pentru ca maica-mea sufera si ea enorm, bunica la fel, iar eu raman sa le incurajez si pe ele. ce sa mai fac? nu mai pot suporta situatia asta...

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Nu ai decat... suport'o...

asta e viata... au fost si momente cand te; ai bucrat de el dar si cand iar devine omu care nu il "cunosti si suporti"
Cu timpu o sa isi revina iar sa fie un om iubitor si sa va aduca bani.

Tu continua sa ii fi alaturi mamei tale si ignora cat poti sa nu mai pui la suflet si sa cedezi.
Stiu cum e senzatia de "a innebuni si a nu stii ce sa mai faci"

Tu fi in continuare tare cum ai fost si pana acum! Ai grija de mama ta daca la tatal tau nu simti dragostea de care ai nevoie.
Toate vin si se duc. Acum e iar momentu ala de "criza" dar o sa isi revina. Poate are si el probleme si nu mai suport si se regaseste intr'un strop de bautura dar faza e ca stropu ala il omoara si devine "inconstient"
in fine... sincer? tu nu prea ai ce face. Cu cat incerci mai mult sa faci ceva cu atat te amagesti si cedezi mai repede. Lasa pe mana alor tai (bunicu si maicata) sa incerce ceva. Tu nu ai cum. Cu timpu vei ajunge o fata mai retrasa din cauze din astea.

4 răspunsuri:
| Mya a răspuns:

Nu ai ce sa faci, nu este responsabilitatea ta si nici nu ai avea cum sa intervii. Faptul ca tatal tau consum alcool, mai mult, fiindu'i si interzis, este alegerea lui...pacat insa ca trebuie sa-i suporti iesirile si oricat ai incerca, nu te poti lasa neafectata.Mama ta ar trebui sa ia o decizie, si ma refer la divort. Din pacate, acesta poate fi o rezolvare.Trebuie sa va distantati de el.Nu e abandon, fiindca tatal tau nu accepta ajutor si continua sa va aduca suferinta, iar in cazul asta... e tortura.Nu merita sacrificiul de a-i ramane alaturi, doar fiindca aduce bani in casa, responsabilitatea lui nu se rezuma la asta.

| CokoStar a răspuns:

Unele din chestiile de mai sus le face si tata.crying

| roxy_2350 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare cu a ta. poate nu la fel de grava, dar se aseamana mult. ziceai ca de ce trebuie sa suferi atat si eu ma inteb asta mereu. Dumnezeu ne da doar atat cat putem duce, asa ca tu esti o fire puternica daca iti este dat sa treci prin aceasta. De multe ori ma simt la capatul puterilor, dar imi amintesc de promisiunea lui Dumnezeu: "Eu nu te las, cu nici un chip nu te voi parasi!". Asa ca atunci cand simti ca nu mai poti gandeste`te la asta si El va fi cu tine acolo in suferinta ta. daca te ajuta si vrei sa vorbim mai multe uite id meu de messenger rusuroxana2009@yahoo.com. Pa! Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste biblia, mergi la o biserica...si eu am avut probleme...mergi la o biserica de pocaiti si spu8nele sa se roage pentru tine