| Andreea1095 a întrebat:

O colega de facultate mi-a spus ieri ca sunt grasa dar sa o iau ca pe un compliment ea fiind destul de slaba (1.73m si 46-47kg)...Am undeva la 1.63m si 50 kg.De atunci am inceput sa imi pun si eu aceasta intrebare. Oare chiar sunt grasa? Prietenul meu imi spune mereu ca nu sunt dar nu mai stiu nici eu ce sa cred

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu esti grasa. Ai o greutate perfect normala, chiar un pic prea putin pentru inaltimea ta. La 1.63, greutatea normala inseamna orice intre 50 de kilgrame si 65.

Cel mai probabil colega ta este invidioasa si ti-a facut un compliment mascat. A fost un compliment, insa a vrut sa te faca sa te simti prost. Daca ar fi fost un compliment bine intentionat ar fi ales un alt cuvant, nu un cuvant cu o conotatie asa negativa. Putea sa iti spuna ca i-ar placea sa aiba mai multa carne pe ea, ca tine. Sau putea sa iti spuna ca vrea sa aiba o constitutie mai solida (asta daca ai fi avut asa ceva, dar la greutatea ta nu este cazul). Ideea este ca putea sa aleaga orice alta expresie care sa nu sune atat de rautacios. Plus de asta nu imi pot imagina cum poate sa numeasca pe cineva cu greutatea ta gras. Pai cum te-ar fi numit daca aveai 60 de kile? Obeza? Ai grija la astfel de oameni. Unii au "talentul" de a-i face pe altii sa se simta prost chiar daca ei sustin ca sunt bine intentionati.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu prea esti grasa, sa stii. Poate colegei tale ii place felul cum arati si chiar ti-a facut un compliment. Totusi, avand in vedere caracterul majoritatii femeilor, nu pot sa nu iau in vedere si faptul ca te invidiaza.

| Byuska a răspuns:

Daca tu ai 1, 63 cm greutatea pe care trebuie sa o ai este de 53 de kg iar tu ai 50 de kg, deci nu esti grasa.esti perfecta

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, la 1.63m ar trebui sa ai intre 53-55Kg, deci, esti taman bine!
Apuca-te de facut sport, aerobic, zumba ceva, ca sa-tii mentii greutatea si sa nu se depuna tesut adipos si vei arata perfect pana la adanci batraneti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prietenul tau are perfecta dreptate. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu nu ai oglinda sa te vezi? Fiecare arata diferit chiar daca au aceiasi inaltime si aceiasi greutate. Eu la 160 si 57 de kg tot ma vedeam slaba chiar daca eram bine. laughing

| anonim000x a răspuns:

Nu,esti foarte ok

| Mandarinele00 a răspuns:

Ai o problema cu inteligenta nu cu greutatea. Lumea o sa manance mereu rahat cand vine vorba de altii. Din simplul motiv ca sunt vai de capul lor si nu se uita inainte in oglinda.