| Iasmypink a întrebat:

O descriere subiectiva este cea cu figuri de stil, si descrierea obiectiva e cea la care vorbesti la subiect despre acel obiect fara figuri de stil sau invers?

2 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Ai zis foarte bine :
descrierea subiectiva-descrierea subiectiva ofera perceptii asupra unor obiecte persoane etc reprezentand viziunea personala a celui care descrie, descrierea subiectiva creeaza o anumita impresie sau emotie asupra cititorului descrierea subiectiva este marcata de felul cum precepe sau imaginea obiectul descris cel care face descrierea intr-o astfel de descrere apar termeni care sumbiliza ca este vorba despre o viziune personala seamana cu mi se pare etc sau secvente care reflecta gandurile si sentimentele celui care descrie.
descrierea obiectiva - nu include figuri de stil, mai exact spui exact ce se intampla despre obiect.

| lightmyfire a răspuns:

Buna.In descrierea subiectiva autorul/naratorul este implicat in actiune mai mult sau mai putin, face parte uneori la actiune sau isi povesteste viata la pers I pe cand descrierea obiectiva se face la pers a III-a si autorul povesteste detasat intamplarile, nefiind implicat in actiune. Sper ca ai inteles.O zi minunata