| xSkrillex a întrebat:

Salut Oameni Buni! Marti dau Examenul cel mare si nu inteleg un lucru:
Ce e cu descrierea obiectiva si subiectiva! Nu inteleg lucrurile astea!( as vrea sa stiu tot despre acestea 2 si cum demonstrez ca un text e descriere subiectiva/obiectiva)
Funda!

6 răspunsuri:
| Finetti1313 a răspuns:

Cel mai simplu dupa termeni! Cel mai bine iti explic asa:
-daca descrierea este dedicta unui lucru, fenomen, etc. si este din punct de vedere stiintific, adica nu se dau caracteristici precum: extraordinar, gratios, minunat, etc. sau daca propozitiile nu sunt dezvoltate cu asemenea cracteristici, adica se prezinta realul, descrierea este OBIECTIVA.
-daca se prezinta din punctul de vedere al autorului, daca intervine fictiunea, daca compunerea este pe o structura umana, atunci descrierea este SUBIECTIVA.
Ne putem uita 5 persoane la un accident, de exemplu, fiecare vom povesti diferit fiind subiectivi. Asupra mea isi poate lasa mai mult amprenta felul cum s-a produs, asupra ta, reactiile celor implicati etc. Deci... fiecare dintre noi vom fii subiectivi cand vom povesti despre asta.
Descrierea OBIECTIVA este intalnita cel mai des in textele non-literale sau non-fictionale, in chidurile turistice, etc.
Sper ca te-am ajutat. Iti urez multa bafta la examen! funda puppy dog eyes

| TyoღMarilynManson a răspuns:

Descrierea obiectiva este cea stiintifica, unde nu apar figuri de stil si imagini artistice, iar cea subiectiva este cea artistica.De demonstrat la cea obiectiva trebuie in principiu sa te axezi ca e text nonliterar(asta sigur nu va pica), iar la cea subiectiva trebuie sa te legi de imaginea creata(daca e text liric e pastel), iar in proza trebuie sa spui ce fel de descriere e -dinamina sau -statica, spui ce redau imaginile artistice si figurile de stil...chestii din astea, oricum mai uite-te prin carti, pe net si SUCCES! (si eu dau examenul sad )

| viviana269 a răspuns:

Si eu dau examenul...da' nici eu nu stiu...mi-a spus mai demult profa' da' am uitat big grin
daca mai ai alte intrebari, poate stiu sa iti raspund happy

| AnnaKarenina666 a răspuns:

Ține minte în felul următor, descrierea subiectivă este cea în care autorul de implică în mod afectiv. Imaginează-ți că tu te apuci să descrii ceva ce este foarte special pentru tine. Nu spui doar „Merele erau verzi și coapte". Adaugi ceea ce vezi sau simți. Le treci prin filtrul minții tale pentru a-l face pe cel ce citește să înțeleagă ce sentimente aveai tu când ai văzut merele.
Cât despre descrierea obiectivă, este totul descris scurt și la obiect. Fără pălăvrăgeală artistică.

Cum demonstrezi: Descrierea subiectivă -> În primul rând, scopul textului nu este de a informa (ca în descrierea obiectivă), ci de a impresiona, de a transmite emoţii cititorului.
Al doilea argument că descrierea este subiectivă este conţinutul. Nu ni se prezintă date precise, informaţii de ordin ştiinţific, ci ne sunt transmise gândurile şi sentimentele proprii autorului.
Al treilea argument că descrierea este subiectivă este limbajul folosit. Nu întâlnim termeni ştiinţifici şi cifre, ca în descrierile obiective, ci nenumărate imagini artistice realizate cu ajutorul figurilor de stil: epitete, repetiţii, personificări, inversiuni.
Aşadar, prin scopul urmărit (impresionarea cititorului), prin conţinut (gânduri şi sentimente proprii) şi prin limbajul artistic (înţesat cu figuri de stil), textul este o descriere subiectivă.

Iar cea obiectivă este opusul a ceea ce am scris mai sus. happy

Sper să te-am ajutat. Baftă la examen!

| AxNxDxY a răspuns:

Descriere obiectiva - cand descrii actiunea dintr-un punctul de vedere al unui observator, nu esti implicat in actiune...
descriere subiectiva - cand esti implicat in actiune...
FUNDA?