| Chocolate a întrebat:

O profesoara daca este insarcinata, trebie dupa ce naste sa stea in maternitate 2 sau 3 ani? sau dupa o perioada dupa nastere poate reveni la scoala? poate pune maternitatea pe sot sau trebuie sa o ia in slujba sa?

Răspuns Câştigător
| ruxandra22 a răspuns:

Poate sta acasa maxim 2 ani dar de asemenea se poate ca sotul sa-si ia concediu de maternitate si atunci te vei trezi cu ea la ore dupa cateva saptamani de la nastere. :-(

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate reveni din concediul de ingrijire a copilului absolut oricand (nu mai repede de 52 de zile lucratoare dupa nastere). Fie poate renunta la concediul de crestere a copilului si primeste niste bani in plus la salariu, fie poate intra in acest concediu celalalt parinte. Oricum, de obicei mamele stau acasa minim un an, cat alapteaza si copilasii sunt complet dependenti de ele. Fiind profesoara, va sta probabil pana la inceperea unui nou an scolar, adica pana la un 1 septembrie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiecare mamica poate sta in concediu dematernitate 112 zile apoi in concediu pentru cresterea copilului 2 sau 3 ani (dupa caz). Mama poate renunta la cerere la concediu pentru cresterea copilului in favoarea tatalui, sau revine la serviciu si primeste bani in plus.

mariana
| mariana a răspuns:

Conform dispozitiilor art. 119 din Legea nr. 19/2000-privind sistemul de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, initial se acorda pentru mama concediul de sarcina de 63 de zile inainte de nastere si apoi 63 de zile concediul de lehuzie, dupa nasterea pruncului. Conform dispozitiile art. 122 din aceiasi lege citez: "Beneficiaza, la cerere, de indemnizatia pentru cresterea copilului, optional, unul din parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute de art. 98, alin. 4 din lege", adica o vechime de cei putin 6 luni in ultimele 12 luni anterioare concediului medical respectiv.
Concediul de cresterea copilului este de 2 ani, conform dispozitiilor art. 121, lit. a din lege, iar pentru copilul cu handicap de 3 ani, respectiv pana cand copilul implineste varsta de 2 respectiv 3 ani.
Multa sanatate si sa aduceti pe lume un copil sanatos, care sa va faca fericiti.

| Bogdana a răspuns:

Concediul de maternitate dureaza 2 ani, iar barbatii au dreptul la o saptamana libera imediat dupa ce a nascut sotia.

| Raiden a răspuns:

2-3 ani in maternitate?! rolling on the floor daca ar avea vreo 3 copii 10 ani ar sta numai in maternitatelaughing. 6 copii 20 de ani in maternitatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți reveni în activitate mult mai devreme, dar nu mai târziu de 2 luni de la naștere. Poate lua soțul concediu pentru creșterea copilului, concediu de paternitate.
Pa, pa.