| LeEu a întrebat:

OAMENI BUNI! Ce parere aveti de Moscova? Credeti ca e un oras frumos? S-ar putea sa ma mut acolo si as vrea sa stiu parerea voastra daca merita?

Răspuns Câştigător
| ladybug17 a răspuns:

Este greu sa descrii Moscova in cateva cuvinte. Am sa incerc pe scurt sa va descriu atmosfera din centrul orasului. In primul rand bulevardele sunt imense si, curios, nimeni nu traverseaza aiurea (ca prin multe locuri ale lumii) aceste bulevarde. Din cand in cand exista subtraversari pentru pietoni. Explicatia este ca se merge cu mare viteza si ca pietonul NU are ce sa caute acolo si astia cu masinile dau peste ei!

Un alt lucru care m-a impresionat a fost modul in care strangeau zapada. Stratul de zapada daca avea 5 centimetri. Lucrau ca nebunii, adunau totul din curtile interioare si carau zapada cu camioanele. Se pare ca amenzile sunt extrem de mari. Un alt lucru frumos este legat de fatadele cladirilor. Toate sunt curate si colorate, dar in culori palide – galben, verde palid, gri. Nu va asteptati la asta, nu? Nu trebuie sa uitam ca Moscova a fost si inca este capitalea unui imperiu! Este adevarat, cum depasesti centrul te trezesti in stereotipia idioata comunista cu cartire nesfarsite de blocuri, oceane de beton fara un pic de verdeata… Cu toate astea, Moscova este unul din cele mai scumpe orade din lume. Un apartament absolut normal intr-un cartier mai de Doamne-ajuta costa acum 3 ani cam 400.000 USD. Nu stiu care mai sunt preturile acum.

Am vizitat Piata Rosie, l-am pupat pe crestet pe Lenin – sincer nimic prea impresionant. Prietenul Putin si-a cerut scuze ca nu ma poate primi da’ era plecat cu treburi. Impresionanta schimbarea garzii la Kremlin – pozele cred ca sunt elocvente.

Oamenii

Trebuie sa recunosc ca spectacolul strazii este foarte apropiat de cel de la noi. Stilul de imbracaminte, culorile, amestecul de second-hand cu haine de firma, tineret tembel (scuze, da’ e de bine! ). Apropos, ce am remarcat a fost ca tineretul in general bea bere din toate pozitiile si in toate locurile permise sau nepermise. Asa este trend-ul. Votca bea toata lumea. Si nu este o poveste. In piata Kremlinului era un tip ambulant care vindea un matrafox pe baza de votca (am gustat dar gustul era naspha rau de tot si foarte tare).

Lume destul de multe la coada la Mausoleul lui Lenin (cei mai multi vorbitori de rusa), ceea ce arata ca nostalgici sunt destui.

Restaurantele pline ochi, merge greu fara rezervare. Am mancat la un restaurant cehesc, undeva pe landa fostul sediu al KGB. Langa noi (eram 3 barbati) o masa cu 6 gagici. Cand am ajuns acolo aveau pe masa fiecare cate o bere din aia mare de 1 litru si o sticla de votca. Cand am plecat schimbasera 4 beri si erau aproape de final cu sticlele de votca. Si nu dadeau nici un semn ca vor sa plece acasa…

In rest oamenii sunt destul de prietenosi atata vreme cat nu te contrazici cu ei. Le place sa cante si in general cantecele sunt destul de triste. Un lucru pe care trebuie sa il stiti este ca le place sa toasteze. Daca nu stii asta esti beat mort in prima ora. Se ridica unu’ si zice: sa bem pentru prietenia noastra si tusti, trebuie sa bei pana la fund! Dupa 3 minute se ridica altul si zice: toastez pentru ca afacerile noastre sa mearga bine... si dai! Pe la sfarsit se toasteaza pentru pacea mondiala si pisica proprietarului restaurantului si te pupi protocolar cu toata lumea! Daca totusi ai rezistat si mai stai pe piciore, in nici un caz sa nu accepti invitatia sa mergi sa bei o cafea! Este un motiv sa mai bei vreo jumatate de kil de coniac!

Shopping – exclus – totul este asa de scump de parca esti la Londra, cel putin. Poate o matriosca si medalii vechi din razboi.
Am incercat sa cuprind din toate cate putin happy sper ca ti-am fost de ajutor!big grin

4 răspunsuri:
| ladybug17 a răspuns:

Zolotoe Kol'tso - Oi, moroz, moroz (Oh, gerule, gerule) - si o melodie reprezentativa! tongue

Răspuns utilizator avertizat
| ladybug17 a răspuns (pentru LeEu):

Multumesc pentru compliment happy

Răspuns utilizator avertizat