| Korb a întrebat:

Oare de ce am asa multi dusmani? nu cred ca am facut rau cuiva vreodata...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cât faci mai mult bine cu atât vei avea mai mulți. Gândește-te la Iisus, de exemplu.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cauza invidiei

| Musique a răspuns:

N-ai fost de acord cu ei, și asta a ajuns.

| Wehrmacht a răspuns:

Prostie,invidie...etc.
De exemplu:
Daca te faci politist nu trebuie sa arestezi pe cineva ca sa poti deveni tinta unui atac venit din partea unor criminali.Asta deoarece sunt 2 tabere: politist si infractori.
Daca faci ceva bun. Ajuti pe cineva.Este inamicul celor care fac rau si chiar daca nu le-ai facut ceva in mod direct mintea lor le dicteaza sa iti faca rau.
Alte exemple:
Nu esti de acord cu ei. Spune la categoria religie ca esti satanist dar ai facut nu stiu ce fapte bune sa vezi reactiile crestinilor.
Promoveaza libertatea si dreptul la libera exprimare.Sa vezi cati tampiti si cati sclavi or sa apara.
I-ati un tricou cu un A mare de la Anarchy si du-te in public cu el.O sa iti faci inamici chiar daca nu exista un motiv(intervine prostia).
Daca o eu o sa spun undeva ca sustin organizatia terorista x-ulescu pentru ca fac nu stiu ce chestie buna(da, pot sa faca si chestii bune) o sa imi fac o gramada de inamici. Oameni care nu gandesc singuri si care asculta de ce spun aia la TV.

| jojolina39 a răspuns:

Pentru ca oamnii sunt invidiosi pe cei mai buni decat ei, fi tu insuti si lasa-i pe ceilalti deopartewinking

| a răspuns:

Heii. Toti facem lucruri bune si lucruri rele. Nu cred ca esti sfânt. Facem ce facem, uneori judecand, alteori fara sa ne dam seama. Suntem oameni. Si suntem romani din păcate. Tocmai de aceea chiar si Sfintii au dusmani.
Poate ca tu nu le.ai dat motiv sa te dusmaneasca. Insa se leagă singuri de tine, de mine, de noi, deoarece sunt TAMPITI. Asta inseamna ca sunt gelosi pe tine, pe ceea ce ai, pe ceea ce faci, pe ceea ce esti. De aceea ti.au devenit rivali. Ei nu sunt tu. Ei nu vor fi niciodata ca tine. De aceea se pun contra ta. Te dusmanesc pentru ceea ce tu poti, si eu nu.winking

| Korb explică (pentru ):

Nu zic faptul ca sunt un sfant, cu totii gresim..doar ca nu cred ca am facut vreodata rau cuiva in mod intentionat.

| oHarryo a răspuns:

Interesant. Cred ca doar noi avem impresia ca avem multi "dusmani". Majoritatea sunt doar oameni invidiosi care isi arata sentimentul, nefiind neaparat dusmani. Insa aceasta problema tine de mentalitatea colectiva a societatii din zilele noastre si nu numai. Asa e de cand lumea. big grin Trebuie doar sa ne vedem de viata si nu ne afecteaza aproape deloc aceste "specii" de oameni.