| bebitza a întrebat:

Oare e bine sa ii spui totul la o prietena? e bine sa spui tot ce ai pe suflet, sa te descarci, sau uneori e bine sa mai ai si secrete?

Răspuns Câştigător
| yanny`s a răspuns:

Nicio prietena nu cred ca ar trebui sa-ti stie toate secretele, fiindca chiar si dupa cativa ani buni in care credeai ca iti este cu adevarat aproape poti descoperi ca de fapt te lasa atunci cand iti este mai greu.

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Poti avea incredere deplina intr-un singur prieten si doar lui sa ii spui ce ai pe suflet happy

| LoveForShania a răspuns:

Daca sunt lucruri importante care ar trebui tinute secret, cred ca nu. Asa este, trebuie sa zici tot ce ai pe suflet, ca doar trebuie sa te inteleaga cineva. Poti sa ii zici orice secret prietenei tale, doar daca este o prietena buna si ai incredere in ea, sau ca e capabila sa tina un secret. Si are dreptate skumpilika, cea mai buna prietena ramane mama...pentru ca ea ti-a dat viata si te intelege cel mai bine, adica cat de grea ar fi situatia ea tot te ajuta pentru ca esti propriul ei copil. La tata nu prea ma refer, pentru ca atunci cand vine vorba despre o situatie cu baieti el incepe cu: ai scoala, invata etc. Dar mama nu e asa. Mama ma intelege, pentru ca si ea a trecut prin tot ce am trecut si eu, si stie cum este sa fi fata in adolescenta.Sunt si tati care te inteleg cu baietii, dar trebuie ca baiatul sa fie aproape de,, perfect'' ca sa le placa si tatilor. Mama spune ca conteaza sa fiu fericita.Sa revenim la intrebarea ta, eu cred ca ar trebui sa ii zici prietenei tale, doar daca crezi ca e o prietena adevarata si tine secret. Bafta!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Depinde de prietena ta happyDaca este o persoana de incredere si daca u ai incredere in ea poti sa ii sp big grin
Insa daca nu o cunosti asa de bine si daca sti ca ea nu prea stie sa pastreze un secret nu ii mai spwinking

nony
| nony a răspuns:

Asta e cea mai mare prostie.In 99% din cazuri cea mai buna prietena a devenit cel mai mare dusman, si toate ¨secretele¨tale au fost spuse pe la toate colturile.Sa nu faci niciodata prostia sa spui tot. Spune-i ceva irelevant.ca sa nu sa simta aiura.si atat.Esentialul pastreaza pentru tine. Oricum stiu ca voi (fetele). vorbiti de toti draci. dar totusi. O sa ai multe probleme daca faci asa ceva

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred ca e bine si cea mai buna prietena la un moment dat te poate trada, iti spun asta din experienta. Convingerea mea e ca cea mai buna prietena e mama, ea nu te tradeaza niciodata, te ajuta la nevoie, te invata numai de bine... cel putin asta a fost pentru mine mama mea, o prietena in adevaratul sens al cuvantului.

| Antrax a răspuns:

E bine sa spui doar anumite lucruri unei prietene. Doar acele lucruri de care esti sigura ca nu o sa le poata folosi impotriva ta.

| inna a răspuns:

Eu zic ca unele secrete intime este bine sa le ti doar pentru tine...si un priteten bun ti-e prieten pana la o limita. Poti fi surprins cum se poate schimba peste noapte.

| Amrita a răspuns:

Eu cred ca nu.Sunt cam rari prietenii adevarati.Eu una nu pot spune absolut totul prietenei mele. E exact cum spune si Tudor. te poate santaja persoana in care aveai cea mai mare incredere.

| BUBULINA a răspuns:

Ne vindem prietenii ca-n piata
Nu pretuim ce e bun in viata
Ca viata este ca un gol imens
Si fara prieteni, fara prieteni
N-are sens...
Tu, deci, tu, prietena mea de o viata
M-ai vandut, m-ai vandut ca si la piata
Mi-ai speculat, mi-ai speculat orice miscare
Si m-ai lovit, m-ai lovit unde ma doare

Erai neputincioasa in fata sortii
Cautai lumina, prin tunelul mortii
Te-am ajutat sa urci pe scara societatii
In schimbul prieteniei si al loialitatii
sunt versurile unei mel

| Encore a răspuns:

Io celui mai bun tovaras al meu ii zic orice tongue
Depinde ce fel de prietena e...

| GnnAndra a răspuns:

Sigur k poti avea incredere totala intr'un prieten...depinde daca e de incredere.De multe ori nu ne dam seama daca e de incredere sau nu dar ne gandim daca pe parcursul prieteniei noastre ne'a dat un sfat bun sau nu. daca ne'am simtit bine impreuna sau nu...sh etc... Dar cel mai frumos e atunci cand snteti cele mai bune prietene sh numai exista nimeni ...Cand va spuneti totul sh sti k numai imparte aceste secrete cu altcineva.Am trecut si eu prin momente de astea.pana intr'o zi :-

| cioco1tweety a răspuns:

Depinde de prietena..cred ca mai intai ar trebui "cititi" toti prietenii si apoi ne putem da seama daca merita sa-i spunem totul sau sa avem unele retineriwinking

| Miяu a răspuns:

Depinde... cat de apropiata iti e. ea ti-a zis secretele ei? si depinde ce secrete ai... unele trebuie sa le tii doar pentru tine...
eu am facut o porcarie... i-am spus celei mai bune prietene toate secretele mele... ea i-a zis altei prietene... aceea mi-a zis inapoi mie... si uite asa s-a destramat o prietenie de 5 ani cryingsad

| thehope a răspuns:

Am ajuns sa invat k nu mai poti avea in nimeni incredere decat in tine... tu esti singurul care trebuie sa stie totul si sa te ajuti singur atat cat poti mai mult...nu mai poti avea incredere nici macar in cele mai bune prieteni...de muuulti multi ani...nu! in ziua de azi fiecaruia ii pasa doar de sine...rar mai gasesti pe cineva caruia sa ii pese cu adevarat de cel de langa el...sa dea un sfat cat mai corect...sa te ajute fara pic de regret sau invidie...revenind...e bine sa ai o prietena cu care iti impartasesti gandurile, careia ii vb despre problemele tale...insa intotdeauna pastreaza pentru tine anumite secrete, vei avea de castigat!

| Lary a răspuns:

Eu una cred in prietenele adevarate dar totusi cea mai buna prietena a mea ramane mama.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori cat de buna ti-ar fi o prietena, e bine sa ai secrete si sa le ti pentru tine, altfel s-ar putea folosi de ele atunci cand v-ati certa sau ar avea un motiv sa iti tradeze prietenia. Poti ajunge sa fi santajata cu toate ca e cea mai buna sau simpla prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten nu este acela careti trece cu vederea toate greselile; dar nici acela care ti le face publice.

| naika a răspuns:

Poi depinde ...este si bine. dar este s rau... nu ve gasi niciodata un prieten sau prietena adevarata... cea mai buna prietena este mama... ei ii poti spune orice...eu de ex. pana acum am avut multe prietene... dar de multe ori am ramas doar coleg sau amice ...si oricum prietenii adevarati nu-i gasesti pe fiecare strada ...acum e decizia ta dac vrei sa condivizi totul cu o prietena ...sau cu mama ta