| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Plec in Anglia peste cateva zile.Asa ca de ceva timp mi-am exersat engleza si am imbunatat-o vizibil.Nu mai ca prietenul meu mi-a zis ca englezii nu imi vor intelege engleza din cauza ca ei au accentul lor specific sad ce sa fac? Pot pronunta foarte bine cuvintele.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Lasa-l sa vorbeasca si nu-i asculta parerea. Vei vedea in momentul de fata daca te vor intelege sau nu. Oricum se spune ca noi romanii vorbim engleza curata fara accent. Pana acum cu cei cu care am vorbit in engleza cat si oameni din Anglia proveniti niciodata nu mi-au spus ca nu ma inteleg, cu toate ca m-am facut auzita si apreciata. Nu trebuie sa-ti pierzi increderea in sine.

| Giulia97Anna explică (pentru MihaelaDart):

Sora mea(vorbeste fluent engleza si chiar are si accent britanic)mi-a zis ca atunci cand vorbesc in engleza parca as avea accent rusesc laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Posibil sa pui accentele diferite pe litere, le poti corecta uitandu-te la filme si repetand sau chiar pe Youtube, asta pana cand pleci in Anglia caci oricum restul vor veni de la sine cand vei fi acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Important e ce accent ai tu nu ei

| anamariarot a răspuns:

Dacă poți pronunța foarte bine cuvintele, nu îți face griji. Dacă ardelenii și moldovenii au accente diferite, asta nu înseamnă că nu se înțeleg; așa și cu englezii și accentul lor urât laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de accent, ci de 'neaccent' laughing Uite cum faci: vorbesti rar, iaar 'neaccentul' (adica o silaba coborata mai jos, vocal) o spui la sfarsitul fiecare fraze sau propozitii. Urmareste 'underline'-ul:
-How-are_you?
-where-are-you_from?
-where-can-I-find-some-clothes'_shop?

| meagainxd a răspuns:

Buna, ceea ce iubitul tau ti-a spus este total neadevarat. Esti din Romania, automat n-ai cum sa vorbesti din prima folosind accentual lor. Cu timpul il vei invata dar asta presupune sa porti conversatii cu cei nascuti acolo. Sunt sigur ca te vei descurca de minune!