| Quassarus a întrebat:

Ok. Sunt in clasa a 9 a, iar la începutul anului am cunoscut o fata cu totul minunata. Ne asemanam mult, stie cand sa imi arate afectiune si toate astea. Si ne-am apropiat mult, dar nu i-am propus sa fim impreuna, pentru ca suntem colegi si mereu imi pierd cuvintele in preajma ei, si nu as vrea sa am acelasi sentiment de teama cand vom fi impreuna. Un fost coleg de la generala, care e intr-o clasa alaturata, s-a îndrăgostit si el de ea, dar ce puteam sa fac, ea s-a imprietenit cu el si nu pot face nimic. Iar acum cateva zile mi-a spu ca se va transfera la finalul semestrului la mine in clasa, evident sa o vada pe ea. Ea nu a intelescl ce e asa rau, ca doar suntem fosti colegi, ne vom intelege bine. A doua zi i-am spus tot ce simteam. Greseala mea ca m-am deschis prea mult probabil, dar nu mi-a mai raspuns la mesaj. Si au trecut 5 zile si la scoala evitam amandoi contactul vizual si nu as vrea sa. sa nu mai vorbim. Iar de 2 zile o visez in fiecare seara. Visul de aseara se intampla in clasa. Ea a venit la mine si mi-a bagat mana prin par cum facea ea de obicei, dar eu i-am raspuns negativ oarecum, ea s-a suparat, s-a intors la banca ei, iar un coleg a sarutat-o dintr-o data, iar ea nu parea deranjata de asta. Si acum nu stiu ce sa fac sau ce sa înțeleg din acest vis. Daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa actionezi cand ai inteles ca o placi, dar nu sa ii spui ce simti ci sa cauti sa petreci timp impreuna cu ea, sa o inviti pe afara, sa ii faci complimente, sa o faci sa rada, sa o distrezi. Nu e o idee buna sa spui direct cuiva ce simti la varsta voastra. Fata se simte agresata si se retrage. Trebuia sa o cuceresti cu incetul.
Parerea mea este ca ai pierdut-o, dar mai poti lupta pentru ea. Nu mai evita contactul vizual. Zambeste-i cand vi se intalnesc privirile. Ofera-i cate o floare. I-o intinzi si nu ii spui nimic altceva. Nu pot sa iti spun ce sa faci mai departe, depinde cum reactioneaza ea.
Ce trebuie sa NU faci este sa "ramaneti prieteni". Chestia asta cu friendzone nu duce aproape niciodata la ceva bun.
Visul nu inseamna nimic. Este doar o proiectie a gandurilor si preocuparilor tale.

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prostuta fata laughing.

| ywar a răspuns:

Cand iti doresti ceva, trebuie sa fii hotarat. Asta e lectia de viata.
In rest, e normal. Sunteti inca mici si nu conteaza aproape nimic. Azi iti place una, maine iti place alta. E normal. Ai varsta pentru asta.