| amo a întrebat:

Omul face haina sau haina pe om? de ce?
funda

Răspuns Câştigător
| Pufulete8682 a răspuns:

Pai omul face haina, pentru ca ea nu se face singura.
DAR(da, este si un dar), in zilele de azi...Multor oameni le pasa doar de aspectul hainelor... Poti sa fii de treaba, sa ai creier, simtul umorului etc., dar daca nu ai haine la "moda" nimeni nu se va uita la tine, deci in acest context, DA, haina il face pe om.

4 răspunsuri:
| lucian a răspuns:

Mai mult face omul pe haina decat haina pe om, consider ca mai mult conteaza caracterul persoanei care imbraca haina decat haina care imbraca un caracter murdar

| zapa1 a răspuns:

Normal si normal ar fi ca omul sa faca haina, se intampla si asta
Si daca esti imbracat/a cu o haine scumpa, eleganta sau ocicum si nu stii sa o porti debeaba...va parea ca haina este pusa pe lemn...

| Michelle_5585 a răspuns:

De cele mai multe ori haina il face pe omstraight face. Iti spun eu ca un om care nu este imbracat bine sau care este jegos nicioadata nu este vazut bineoh go on.Eu am o colega care nu are atatea posibilitati si nu are prea multe haine si vine cu alea chiar daca sunt murdare.Copii au inceput sa o faca jegoasa.Iti dai seama cum sa simtit ea, in plus este o fata foarte de treaba nu cred ca ar trebui sa se poarte asa cu ea. Dar ce sa faci haina face pe omoh go onstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca omul face haina, dar crede`ma ca in ziua de azi mai mult haina face pe om, ca deh, cu cat esti mai bogat, cu atat esti mai inteligent, mai bun exemplu de urmat, mai tare decat toti etc.
Mie mi se pare ca poate omu` sa fie imbracat si cu hainele gasite pe marginea apei, daca sunt curate si el ca persoana e prezentabil si are ceva in capu` ala e de o mie de ori mai bun decat unu` cu mai stiu eu ce firma da` care e mai prost ca noaptea[Asta a sunat nasol, dar e singura expresie care mi-a venit in minte] si se da` mare peste tot ca are haine cu firma la vedere, nereusind sa realizeze ca el n`are nimic in cap si nici nu incearca sa se schimbe pentru ca lumea il place asa prost cum e.
Bafta`!