| Hyperion7 a întrebat:

Face omul pe haina sau mai degrabă haina pe om?
Argumentează

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Oricat am vrea noi sa credem ca haina nu-l face pe om trebuie sa fim realisti si sa spunem lucrurilor pe nume, haine il face pe om (din pacate).
In primul rand poti sa-ti faci o idee despre statutul social unui om dupa hainele pe care le are, daca e imbracat in uniforma sau office vei zice ca e de rang inalt, oameni cu bani, etc, daca e imbracat modest cu haine obisnuite vei zice ca e un om care e acolo la limita existentei, daca vezi oameni cu haine saracacioase, zdrenturoase vei zice instant ca sunt oameni saraci sau boschetari. E o gandire superficiala dar e adevarat, haina il face pe om. S-au facut N experimente sociale in care anumite persoane publice s-au imbracat in zdrente si au jucat rolul unui boschetar si nici nu erau bagati in seama de oameni, dupa ce si-au iesit din rolul ala imediat se ingramadeau ceilalti sa faca poze cu ei sau sa ceara autografe. La polul opus un boschetar daca e tuns, spalat si e imbracat la costum imediat i se va schimba statutul si e facut domn in societate, desi el e acelasi om doar ca si-a schimbat look-ul.

| Hyperion7 explică (pentru Drimmero):

Cel mai bun răspuns! Așa este!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce să argumentez un proverb tâmpit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebari idioate si stupide argumenteaza tu bo... le

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, aparențele pot fi foarte înșelătoare. Eu am o vorbă: Sub cele mai scumpe haine, se pot ascunde cele mai ieftine caractere.
Am întâlnit așa-zise doamne care pe strada se îmbrăcau că la defilare de moda, dar care nu se spălau cu zilele, adeverindu-se vorba aceea din popor: La bot rujata iar la c*r că**tă.
Alții vor să epateze prin haine de firma, cu brand-ul la vedere, dar nu au educație, bun simț, inteligență, s.m.d.

Eu personal mă îmbrac casual, în culori neutre, nedorind a atrage atenția prin vestimentație, ci prin atitudine și aptitudinile intelectuale și emoționale.

| Michele7 a răspuns:

Este clar că omul face haina! În ziua de astăzi vezi prea multe persoane care se îmbracă cu un tricou lălâi cu ditamai ștampila pe ea de la Nike sau Calvin Klein. :-&