| Lolkkk a întrebat:

Pai sa va zic sincer mi s-a luat sa stau cu părinții mei și astăzi seara mama ma scuipat în fata pentru ca bine recunosc și eu am greșit
Și situația sta în felul următor:
Eram în alta camera stând și tata îmi zicea sa ma duc sa stau cu ea în camera și eu i-am zis lui tata ca nu vreau sa ma duc și tata când a plecat eu am zis firati ai dracu prosti pe șoptite asa și mama ma auzit și a venit și mi-a zis cine ești ma tu prostule sa ne zici tu noua asa și s-a uitat în spate sa vadă dacă vine tata și ma scuipat în ochii și după ce a venit tata nu i-a zis ce s-a întâmplat.dar i-a zis vezi sa nu îl mai lași de stea sau de plugușorul sau colindele nicăieri adica mna știu și eu că am greșit dar totuși mi s-a luat de Viata asta.
Mereu când vine și sora mea pe la noi mama îi dă ei mereu banii să ia alte lucruri sau astea ceea ce mie nu mi se pare normal fraților.
Menționez ca sora mea e măritată și are 2 copii o fata de 7 ani și încă un baiat care aproape face anul
Și mi se pare ca toată lumea ma neglijează adică nimeni nu ma înțelege.
Spune ți mi voi sunt eu de vina pentru toate astea?
Și plus de asta mai e și tata care vrea mereu sa mananc multă mâncare și intenționat ma bate dacă îi zic ca dc mi-a pus multă mâncare în farfurie sau îmi zici bă al dracu dar nu poți sa mănânci și sa taci din gură.
Stiu că par puțin nebun dar spune ți mi voi dacă ați fi în locul meu ați rezista?
A și menționez ca pe mine nu ma întreabă nici părinții în nicio zi ce am facut la liceu sau ce note am luat sau ce am făcut
Eu când vin acasă dintr o zi de liceu îmi zice mama asa: mănânci?
Sa îți faci lecțiile pana se face seara
Sau sa ma duc sa iau apă plată noaptea ca ei stiu de ziua ca nu mai e dar ei nu sar duce sa ia apa când avem 3 magazine lângă noi
Vreau un sfat bun vă rog?
Idei?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-aș fi dat altceva in loc de a te scuipa. Pe vremuri exista respect fata de parinti.
In ziua de azi, nu prea mai este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stiu că par puțin nebun dar spune ți mi voi dacă ați fi în locul meu ați rezista? Da.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca parintii tai se comporta asa rece, abuzandu-te verbal si/sau fizic etc. e de inteles de unde si vorbele/actiunile tale. Daca aveti psiholog la liceu, te sfatuiesc sa mergi, iti va prinde bine.Nu trebuie sa platesti nimic, fiind inca elev. Legat de sora ta, tie nu ti se pare normal acum, dar cand vei fi in aceeasi pozitie vei gasi cat se poate de normal sa iti mai ajuti copiii, care la randul lor au copii mici, fie cu bani, mancare si alte cele.

| VoidEternal a răspuns:

Daca ți se pare că ei nu se comporta corect cu tine tot ce îți rămâne de făcut e să te porți tu diferit cu copiii tai. O să ai totuși niște surprize când o să vezi câte sacrificii faci ca părinte și ce răsplată primești de la copil pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pareti o familie cam dezbinata! Incearca sa rezisti pana faci 18 ani apoi poti sa iti strangi bani sa te muti din casa

| Xox0 a răspuns:

Ai parte de neglijenta emotionala. De asta esti suparat. Imi pare rau pentru asta, e dificil sa traiesti intr-un asa mediu.
Cu toate astea, pana termini scoala, cu ei trebuie sa locuiesti. Nu ai de ales. Cat timp stai la ei, comporta-te dupa cum iti cer: fii respectuos, nu vorbi urat si asa nu iti iei bataie si gesturi urate din partea parintilor.
Spui ca iti pun multa mancare. Poate asa isi exprima ei afectiunea: hranindu-te sa arati sanatos. Tot le pasa, chiar daca arata asta altfel. Si poate nu au fost educati sa fie altfel. Poate ei reflecta ce au vazut la parinti: sa fie reci si impunatori. Pana la urma ca parinte, de esti permisiv, isi bat copiii joc de tine.
Fa-ti un plan de viitor despre cum ai vrea sa arate viata ta dupa ce implinesti 18 ani. Unde ai vrea sa pleci? Unde sa faci facultate? Sau job etc.