| bleakk a întrebat:

Pana acum cateva luni,mai exact pana sa intru in vacanta de vara eram un alt om.Pur si simplu, simt ca m-am maturizat intr-o perioada atat de scurta(cred ca 3 luni).De la baiatul acela care dorea doar sa se distreze/joace/sa mearga la scoala doar sa fie vazut si tot asa am ajuns sa cred ca totul e altfel.Ca nu consta doar in acestea.Am reusit sa imi dau seama ca si munca poate fi frumoasa, ca este chiar esential sa muncesti/sa te dezvolti intelectual citind o carte/facand alte lucruri care poate inainte ti se pareau o prostie.Totul parca a inceput de cand mi-am pus cateva intrebari care nu aveau un raspuns si am incercat sa-l gasesc.Ce parere aveti de asemenea schimbari care au loc in viata unui om? Si anume de ce la un moment dat in viata, credem ca ceea ce facem este bine/este folositor poate pana intr-un moment --sau pentru altii poate niciodata nu ajung sa cunoasca/sa afle asta(poate ca nu vor si raman la ceea ce stiu si au fost invatati sa faca/sa practice de mici)--in care totul se schimba radical datorita/din cauza unei persoane/experiente din viata noastra? Pareri

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Stii,ma uit la pustani de 17 18 ani acum, parca numai sunt cum eram eu acum 4 ani happy Am discutat cu un tip care avea 18 ani,l-am gasit pe net, am aflat ca e din orasu meu, si mna, sa bem o bere, sa fumam o tigare sa ne cunoastem.La care el m-a luat pe mine ca nu ii e frica de nimeni, ca ma bate, ca face ca drege.I-am zis frumos sa stea potol, daca vrea sa ne intalnim bine, nu sa se smardoiasca cu mine.Chestia e ca nu multi la 18 ani gandesc lucid, nici eu nu sunt copt la aproape 23 de ani dar EI se gandesc doar la cine sa eu traga,ce masina sa ii cumpere mamica,baruri, discoteci, sa se distreze, insa de la distractie la necazuri e o mica distanta, precum si de la bautura la imbatare.Cand esti beat esti cel mai tare.Eu din cauza la o prostie care am facut-o in adolescenta, pusa si pe baza alcolului, si pe baza anturajului platesc scump acum happy

| bleakk explică (pentru Liviu):

Tocmai asta e, ajungem intr-un anumit moment in viata si spunem: Stop, am gresit. Si ne dam seama ca nu mai exista cale de intoarcere si platit pentru greselile noastre. Spre exemplu, facem liceul, trec 4 ani, distractie multa, fericire(de moment), ajungem apoi sa nu luam bacul, si zici:Unde am ajuns?

| bleakk explică:

Si poate cateodata,in anumite momente,ajungi sa nu-ti fi dorit sa cunosti aceste noi lucruri care te-au schimbat si doresti sa fii ca inainte,sa faci acele lucruri poate nefolositoare,insa care totusi iti placeau, decat sa faci ceva ce e necesar sau chiar folositor, care la nivelul mintii sunt utile, insa din punctul de vedere al inimii si a simtamintelor tale, nu te atrag.