| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce varsta e ok sa stai acasa pe banii parintilor? De exemplu, eu am 19 ani, anul acesta mi-am luat bacalaureatul, dar am amanat facultatea cu un an din cauza unor probleme. Mi-am propus ca in perioada asta sa nu stau degeaba, sa-mi perfectionez engleza, sa-mi iau permisul de conducere, sa fac cate un curs, ceva (nu gasesc nimic) etc. Parintii mei ma sustin, nu ma preseaza, nu e vorba de bani. Doar ca eu vreau sa-mi gasesc de lucru si nu pot. Nicaieri. Singurul loc de munca pe care l-am gasit este la n km distanta, si mi-as da jumatate de salariu (care si asa e mic) pe transport. Sunt foarte deprimata ca stau acasa si nu fac nimic. Am zis macar sa tin casa: curatenie si toate alea, sa stea mama linistita si sa se odihneasca cand vine de la munca. Mi-am facut si un site propriu, si ma joc cu el acum, am feedback pozitiv, dar tot ma simt oribil. Ah, da, nici somaj nu am laughing

16 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Pai si ce salariu vrei sa castigi la 19 ani si cu diploma de bac? laughing
cauta sa faci ceva voluntariat sau lucreaza part-time undeva unde ti-ar place si stii ca si inveti ceva gen editari fotografie sau altele.

| InVisible99 a răspuns:

Si nu e o regula pana la ce varsta sa stai pe banii parintilor, unii incep sa aiba proprii bani si de la 14 ani, altii stau toata viata, insa marea majoritate stau pana la terminarea studiilor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si ce daca iti dai jumatate de salariu pe transport, ramai cu cealalta jumatate care chiar e mai buna decat deloc

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da, 200 de lei. Pe luna. rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Banii se fac muncind... da aprent pe tine te apuca rasul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde ce faci. Daca nu lucrezi si nu faci nimic, nu este ok. Daca totusi, studiezi, da este ok.
Sfatul meu ar fi sa continui sa cauti de lucru. De regula, ofertele apar dupa cateva luni de cat depui anuntul.
Este ok sa te simti vinovata, eu ma simt vinovata ca nu lucrez si ca stau pe banii parintilor, desi sunt ocupata cu studiile. La un moment dat este timpul sa incepi sa fii independenta, iar asta nu are nicio legatura cu frica de a te desparti de parinti, de familie sau frica de a deveni independenta. Nu este frica, ci dorinta de a deveni independenta si de a te defini pe tine ca persoana. Si nu este nimic in neregula cu asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ok sa stai atat cat ei sunt de acord sa te tina. Daca poti, e ok sa stai si mai mult de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peste 18 ani daca stai inca la parinti mi se pare de ras. una e cand ai probleme de sanatate sau alt tip de probleme (nu sunt multe locuri de munca etc etc ), dar cand suferi de lene cronica e bine ca el sau ea sa fie presati sa inceapa sa isi gaseasca "calea" in lume.

| Alexandra4500 a răspuns:

laughing laughing laughing ce de fericire