| ElizaMb a întrebat:

Buna,

Sunt o mamica care tb sa se intoarca la munca peste o luna si nu stiu ce sa fac.
Ma gandesc ori sa-mi dau demisia pentru a sta cu cea mica acasa, ori sa intru in somaj.
Insa nu stiu prea multe detalii despre acest somaj schimbat din 2011.
Cine este in somaj si ce se intampla in acest timp?
E adevarat ca esti chemat in fiecare luna pentru verificare, ca tb sa te prezinti la interviurile la care te trimite si ca trebuie sa faci obligatoriu un curs din cele mentionate de ei, ca altfel se suspenda indemnizatia de somaj?
Asa am citit ca mai nou din 2011 asa se intampla... Este adevarat?
este cineva in somaj, care poate sa-mi spuna cu stau lucrurile? aici in Bucuresti, s 6.
Daca am lucrat 4 ani jumate primesc 6 sau 9 luni somajul?
Eu din pacate nu am niciun ajutor si n-am cu cine lasa fetita pana incepe gradinita in toamna, din cauza aceasta nu ma pot prezenta la cursuri, interviuri sau altceva...
Cine a fost in somaj intre 2011-2013 imi poate spune mai multe?
Va multumesc

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti dai demisia nu primesti somaj. Primesc somaj doar cei la care li se desface contractul de munca din initiativa angajatorului si fara vina lor.
Durata ar fi de 6 luni, deoarece ai sub 5 ani lucrati, doar peste 5 ani este de 9 luni.
In fiecare luna trebuie sa te prezinti pentru vizarea carnetului de somer, daca nu te prezinti iti suspenda plata.
De asemenea inceteaza plata daca refuzi locul de munca oferit sau cursuri de calificare.

| doc69 a răspuns:

Sunt anumite conditii in care intri in somaj nu intri in somaj doar depunand cerere la servici ca vrei tu sa intri inn somaj..institutia sau firma plateste c-asul la zi? ce stii despre asta?

| Solsagan a răspuns:

Ţi-ai lăsa locul de muncă pentru plod?

| JASMYNA88 a răspuns (pentru Solsagan):

Acel "plod " e copilul ei! daca pe tine maica-ta te-ar fi lasat pentru un loc de munca...cum ar fi fost?

| JASMYNA88 a răspuns (pentru Solsagan):

Incearca sa gasesti o modalitate de a face bani de acasa. e greu in Ro si cu copil si cu munca, mai ales daca nu ai cu cine sa il lasi. despre somaj cel mai bine vorbesti cu cei de la fortele de munca. gaseste un rn de telefon de la ei si suna-i. succes

| Solsagan a răspuns (pentru JASMYNA88):

Maică-mea a preferat să se ducă la serviciu, decât să stea acasă pe banii statului fără să facă nimic productiv. Deci da, maică-mea m-a lăsat în grija bunicilor pentru locul de muncă.

| ElizaMb explică (pentru JASMYNA88):

Iti multumesc frumos pentru raspuns.
Numai bine si o zi placuta!happy

| ceziy a răspuns:

Nu am nici o idee despre somaj... dar eu zic, ori ia-o pe cea mica cu tine, ori las-o acasa cu o ruda sau cu un babysiter... ar trebui sa te duci acolo

| Andrei_Dragos_1995 a răspuns:

Ai 9 luni garantat, poti sa ai si mai mult

| ElizaMb explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri
O zi placuta!