| Aldutssss31 a întrebat:

Am 18 ani jumate,am facut un curs de unghii si as vrea sa incep sa lucrez de acasa. părinții nu ma sustin, imi spun ca n o sa am cliente desi nici macar n am incercat si nu vor sa fac asta de la ei.La orice salon am sunat vor experienta si e si un salariu mai mic decat daca as lucra de acasă. momentan nu mi permit sa închiriez o garsoniera si sa stau singura, ce varianta as avea? Sunt foarte pasionată de asta si ma pricep.

27 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O geantă cu tot ce trebuie și să mergi la cliente acasă.
Dar, mai există o problemă.
Această pandemie sanitară care a paralizat orice distracție.
Deci e foarte greu să mai găsești cliente.
Iar, dacă angajatorul spune că are nevoie de om cu experiență, este o formulă de politețe prin care anunță de fapt că nu face angajări. Fiecare salon supraviețuiește, nu mai face angajări.
Ai răbdare până la anul, poate se mai liniștesc problemele medicale și va fi, din nou, liber la distracție.

| sierra1 a răspuns:

"am facut un curs de unghii...ce varianta as avea? "

incepe la prețuri mici cu :
- vecinele
- colegele
- amicele

recomandările vor curge dacă faci treabă bună

| siriusblack98 a răspuns:

Ba bucur ca nu am astfel de parinti sincer. Nu prea ai ce sa faci daca nu vor sub nici o forma sa te ajute cu un loc in care sa iti desfasori activitatea. Singura varianta ar fi sa iti iei un alt job pana strangi niste bani si apoi sa inchiriezi o garsoniera. Sugestia mea ar fi sa faci si un curs de frizerie ca se castiga binisor si mai faci un ban in plus pe langa unghii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mai vorbește cu părinții tai și din ce câștigi contribuie și tu la cheltuielile casei. Poate așa vor fi de acord. De exemplu le poți propune sa plătești tu factura pentru electricitate sau ceva utilitar din casa. Vazandu-te responsabila sunt șanse sa accepte situația. Dacă nu, chiar dacă e salariul mai mic angajează-te la un salon. Toți au început așa. Iar la salon ai mereu cliente, nu duci lipsa. Acasa trebuie sa investești și in materiale si acum in pandemie nu sunt la fel de multe cliente.

| Werrich a răspuns:

O varianta ar fi sa te duci acasă la cliente.

| armiaso a răspuns:

Stai cu parintii, da? deci nu ai cheltuieli cu utilitati si cazare, implicit acel salar de care te plangi ar fi "profit 100%"
care e problema ca e "salar mai mic decat daca as lucra de acasa"?
mergi, te angajezi, dovedesti ca esti capabila si dupa ce dovedesti ca esti capabila de mai mult, renegociezi.

| Aldutssss31 explică (pentru armiaso):

Nu vrei sa faca alti bani dupa urma mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

"Salar" nu exista in limba romana.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus ghilimele citand postarea initiala care a fost editata intre timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

L-ai folosit si inainte de citat.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Doh, normal, trebuie sa iti desenez?
tu nu ai de ce sa te legi, maturitate maxima, subiectul era altul, subtilitatile altele, dar vad ca ai nevoie de desene, am vazut si in alte postari unde te-ai luat de cele spuse de mine, tu contribuind cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Daca l-ai folosit si inainte de citat atunci nu poti sa ii justifici folosirea dand vina pe autoarea intrebarii. Daca l-ai folosit si inainte de citat inseamna ca nu ai fost in stare sa iti dai seama ca nu exista "salar" in limba pe care o vorbesti de aproape 60 de ani. Lasa arogantele marunte, cu "doh" si "trebuie sa iti desenez", ca n-au ce sa caute la una ca tine.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Frustrat?
era in aceeasi postare, e irelevant ca un rand mai jos am citat si cu un rand mai sus am folosit fara a pune in ghilimele cuvantul salar avand in vedere contextul.
si daca viata ta se invarte in jurul faptului ca nu am pus eu ghilimele si te iei de acest fapt peste 7 zile de cand s-a incheiat discutia, ai o problema, te macina noaptea ghilimelele nu intrebarea omului?
si daca as fi folosit salar fara sa citez sau sa fi folosit autorul initial cuvantul ce? in popor se spune salar, care e problema? nu ai tu apa calda la robinet?
cum a rezolvat aceasta disupta a ta, a mea nu, problmea postata in aceasta discutie?
tipic, unii sunt incapabili sa vina cu solutii si critica tot ce prind.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Ce adunatura de ineptii.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 1 minut | NoBullshit a răspuns:

Ce adunatura de ineptii.

doar atat ai fost capabil sa spui?
argumente = 0
ajutor pentru omul care a cerut o parere = 0
te-ai bagat ca musca in lapte intr-o discutie la care nu ai contribuit, ci ai criticat un fleac si ai facut din tantar armasar = 10000000 puncte

felicitari, cu adevarat remarcabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Ineptie e suficient ca sa descrie ce ai spus tu, nu era nevoie de mai mult.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, contributia ta in a ajuta omul e 0, dar te legi de un fleac
nu stiu ce este mai inept.
hai ca ratiunea clar lipseste in aceasta discutie, incheiem subiectul, succes pe roata ta de hamster.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Nu aveam pretentia sa fii rationala.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce replica demna de un copil mic si needucat, dar ce poti sa ceri unui adult modern la 24 de ani? sa mai creasca vreo 10.

P.S. dupa ce postez eu tu vei posta pentru a avea ultima replica, o sa-ti las aceasta oportunitate avand in vedere ca te face sa te simti special, la fel cum ai reactionat si la ultimele postari, indiferent ce o sa mai postezi nu iti voi raspunde, specialul nu poate fi combatut cu nimic, e special si e clar ca te simti in acest fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

La fel o sa iti raspund si peste 10 ani. Cineva ca tine n-o sa merite niciodata mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

Vad ca ti-ai ediat raspunsul.
Ce ar fi trebuit tu sa faci era sa taci si sa intelegi sa nu mai folosesti cuvinte care nu exista. Nu era nimic de combatut.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca iti explic degeaba dar totusi o sa-ti spun.

limba este un organism viu, orice limba.
inainte de a fi introdus in dex un cuvant circula in popor si ulterior Academia Romana hotaraste ca are suficienta circulatie si de comun acord cu lingvisti si alte autoritati relevante introduc cuvantul in dex.
deci acel cuvant, in perceptia ta, isi castiga "existenta" in limba, spun perceptia ta pentru ca nu este asa in realitate.

se aplica pentru orice alta limba din lume, limba evolueaza atat de mult incat nu au timp lingvistii si ceilalti decidenti sa introduca oficial in documente modificarile

si ca sa iti raspund punctual la acuzatia de cuvant inexistent iti citez din dex

SALÁR s. n. v. salariu. sursa: DEX '09 (2009)
SALÁR s.n. v. salariu. sursa: DN (1986)

SALÁRIU, salarii, s. n. Contravaloarea muncii prestate de salariat în baza contractului individual de muncă, care cuprinde salariul de bază, indemnizațiile, sporurile și alte adaosuri; leafă2. [Var.: (pop) salár s. n.] – Din fr. salaire, lat. salarium. sursa: DEX '09 (2009)

cu accentul pe explicatia [Var.: (pop) salár s. n.]
acel pop vine de la popor, s-a inteles?

https://dexonline.ro/definitie/salar

deci, las-o mai moale.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

A, si ca raspuns la al tau "nu era nimic de combatut"
ma refeream la mine dar o sa-ti desenez,
eu ti-am spus ca te consideri special, iar pentru ca tu esti special, eu nu te pot combate, cum pot eu sa combat sau sa contest calitatea ta de special pe care tu ti-o atribui, acum ai inteles?
nu am spus ca tu ar trebui sa combati ceva, ci eu, calitatea ta de special.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

"cum pot eu sa combat sau sa contest calitatea ta de special pe care tu ti-o atribui"

Tu esti aia care insista sa imi repete ca-s special fara sa fi spus eu asa ceva despre mine. Vezi sa nu sfarsesti in a te combate cu tine insati...

Contravaloarea muncii prestate de cineva e in continuare "salariu", indiferent ca il pronunti tu doar pe jumatate.

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tot nu te potolesti nici dupa ce ti-am dovedit ca dexul si poporul folosesc cuvantul salar.
ei uite, incapatanarea asta de care dai dovada intra in categoria special, si prins cu musca pe caciula si incapatanat sa o tina pe a lui, vezi de ce te-am facut special, imi pare rau ca nu intelegi, efectiv nu intelegi ce ti se spune.
am incheiat orice tentativa de a explica avand in vedere ca nu esti capabil sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru armiaso):

In dex apare si forma gresita a cuvintelor. Salar e forma gresita a lui salariu si ramane gresita indiferent de cat de multi ar fi cei ca tine.
Pentru o limba romana corecta te uiti in doom, nu in dex. In doom nu exista salar.
Lasa tu arogantele marunte ca n-au ce cauta la una ca tine.

| CRISTINAMIA a răspuns:

Singura variantă e să te deplasezi la domiciliul clientelor. Altfel nu știu cum ai putea să faci.