| AdrianaB1 a întrebat:

Pare ciudată, chiar foarte, întrebare mea, dar sper să nu mă judecați.
Poate vi se întâmplă uneori și vouă. Momentul acela când efectiv stai pe canapea și vrei să vorbești cu cineva, dar ți se pare că nu ești suficient de bună pentru persoana respectivă, când nu ai încredere absolut deloc în tine, acel moment când ți se pare că ai un caracter oribil, ce ar trebui să faci? Cum să-ți ridici moralul?

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sa mergi la un psiholog. Ai niste credințe eronate care iti ghidează viața.

| ancaval a răspuns:

Puține detalii.

Nu îmi dau seama cum ai ajuns la concluzia că ai avea un caracter oribil?! Ai făcut ceva?

Ești conștientă de calitățile/defectele tale? Ai făcut o comparație cu el?

Trebuie să înțelegi că fiecare om e diferit, toți greșim enorm, doar că nu știm exact care sunt defectele celuilalt.

Viața merge mai departe. Trage tare pentru tine și nu-i lăsa pe cei din jurul tău să-ți afecteze, negativ, viața.

Sunt dispusă să îți răspund la orice întrebare dorești. Scrie-mi.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Să te gândești că și respectiva persoană are defecte și nu trebuie s-o consideri superioară ție.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Uneori acel cineva poate să nu merite să vorbești cu el. Să îți ridici moralul ar putea fi un pic cam greu, dar încearcă prin a-ți ocupa timpul cu alte lucruri.

| Jigokunokishi a răspuns:

Salutare!
Asta e o problemă de domeniul psihologiei și s-ar putea să fie o anumită tulburare cum ar fi Tulburarea de tip evitant. Și eu am problema asta. De asemenea, probabil nu ți-ai dezvoltat/dezvoltat destul încrederea în tine, stima de sine, iubirea față de propria persoană. Aceste lucruri țin mult de felul în care ai fost tratat de părinți în copilărie, de prieteni și colegi, mai ales în primii ani de viață și următorii ani care au fost cruciali pentru dezvoltarea persoanei tale. Un lucru pe care ai putea să îl faci este să vorbești cu un consilier psihologic sau terapeut, așa se rezolvă cel mai eficient problema.
Numa bine!

| IrinelRaducan a răspuns:

Narcisismul te scapa de asa ceva

| HenryPericol a răspuns:

Totul tine de psihic. Trebuie sa Îți impui ca ești o forță și ca nu ești mai slaba decât alții.
Dacă alții spun vorbe rele nu le lua în seama.
Succes în viața.