| BiaSiAtat a întrebat:

Parintii mei ma fac in toate felurile (ex:panarama, proasta, retarda, nesimtita) si nu imi dau dreptate niciodata cand eu nu am facut nimic.Ma invinovatesc de ce a facut sora mea mai mica si nu ma lasa sa fac nimic numai sa stau in pat si sa citesc... Daca stau la calculator vin si ma intreaba: "iar stai la calculatorul ala bun de nimic?" si vine si imi trage o palma (tata). De cand s-a nascut sora mea cea mica nu mai gandesc limpede:Imi ascund penarul, ghiozdanul, machiajele, mp4, cartile si tot ce vede ea. Daca ea a facut ceva rau ma invinovatesc pe mine! Nu mai suuuuport.Ma simt ca si ultimul om de pe pamant.Si acum 10 min a venit la mine si m-a interogat ca sunt un nimic si ca nu-s in stare de absolut nimic, dar eu fac tooot ce pot!
Este eu idee buna sa ii ignor si sa nu le raspund?

Cum sa imi castig dreptatea?

Funda la cel mai buun raspuns.

Multumesc ca m-ati ascultat...

4 răspunsuri:
| BetterThanDrugs a răspuns:

Bunasad
Mi se paree cevaa atat de iesit din comun, si foarte aiurea ceea ce fac parintii taii.straight face
Sincer in locul tau plecam de acasa, nu spun ca asta ar fi o idee dar asa ei si'ar da seama. daca s'ar gandi ca nu o sa te mai vada...Nu iti spun sa faci asta. spun doar ce as face eu.

Mai bine vorbeste cu mama taa sau cu aman2
Si spune'lee care este motivul pentru care eu vorbesk asa cu tine.
Spune'le ca nu mai suporti situatiaa.

Imi paree chiar sincer rau pentru tine.Nu cred ca nimeni ar merita asa ceva.sad

Sper ca o sa fie bine totul.happy
Ai grija de tine:*

| Bibutzu a răspuns:

Buna!love struck

Cred ca parintii tai sunt plini de stres! nu-i usor sa intreti 2 fete mai ales una mica in vremurile astea! Tu nu ai nikio vina si cu toate astea parintii tai isi varsa nervii pe tine... te cred si stiu ca esti o "victima" a propriei tale familii! Ca sa scapi de parinti si de sora ta inventeaza pretexe. cum ar fi ca ai proiecte pentru la scoala si trebuie sa le faci la o colega, ca te-ai inscris la niste ore de lectura gratuite la scoala. etc ca sa stay cat mai departe de casa ca sa iti ocupi timpul in asa fel incat sa nu mai aiba ocazia sa te cicaleasca!]

Nu te descuraja si nu dispera! Fi puternika si nu baga in seama ce iti zic parintii!

| Romancutza a răspuns:

Dar de ce fac chestia asta? Evident este ceva absolut anormal ca parinti sa-ti spuna toate aceste chestii.
De ignorat faci bine ca ii ignori, si ca nu comentezi.Incearca sa-i ajuti cu orice vezi ca au ei nevoie.Intraba-i ce ai putea sa faci(curatenie, mancare, sau daca au nevoie sa o ajuti pe sora ta cea mica)
Intreaba-i de ce se comporta asa cu tine, sau discuta cu o matusa, rude ...Este o situatie ciudata, dar putem discuta pe mess cu orice. ia id-ul meu te rog, si vom vedea toate problemele. sweety_9611

| paula_5458 a răspuns:

Uite mojojojo daca parinti tai nu iti dau dreptete fa in asa fel incat sa o prinzi in cursa pe surioara ta.aratale o poza cu ea facand, filmeaz-o cu telefonusau ascundete undeva cu parinti tai.si eu am o sora mai mica dar nici o data sa nu recazi la violente. daca ai parinti vitregig nu te supara dar asa procedeaza multi si daca sora ta e copilul lor iar ea e sora ta vitrega normal ca te invinovatesc pe tine.iti propun ceva nu e nevoie sa procedezi daca nu vrei. uite cum:ascundete unde va si stai acolo cat vrei daca parinti tai te cauta sa le spui ca nu vrei sa mai fii batjocorita si ai tai te vor intelege.eu asa am procedet.nu am nevoie de funda sau de vot.doar ca imi pare rau de cazul tau sper ca ti-am fost de ajutor.iti doresc numai bine.larevedere!