| AyllaRe a întrebat:

Parintii mei sunt foarte protectori si ma enerveaza. Cand eram clasa a5a mi a placut de un baiat iar ei au aflat pentru ca imi citeau mesajele si ma enerva. Dupa in clasa a 6a ma enervau ca imi puneau tot felul de intrebari. Acum im clasa a 7a a imceput sa imi placa de o trupa si am postere cu ei si poze haine mii de chesti si imi ma cearta in truna cand stau si vorbesc pe telefon cu o prietena si toate rudele mele au aflat ca sunt obsedata de trupa aceea si ma scaie la cap iar mama imi zice sa imi scot baietii din cap dar ideea e ca doar sunt o trupa nu o sa ma căsătoresc cu unul dintre ei sunt mai mari cu 7 si 8 ani decat mine
Si vreau sa ii zic dar cand imi fac curaj mi se face din nou frica
CE SA FAC?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Rauldor a răspuns:

Să înţeleg că comunicarea în familie este unilaterală.Ei vorbesc iar tu trebuie să asculti. Găseşte o zi în care să aibă mai mult timp şi răbdare cu tine, şi explică-le că pot avea încredere în tine, şi nu este necesar să-ţi verifice fiecare aspect al vieţii. Înţeleg că îţi este frică de ei, deoarece sunt foarte autoritari, o fac doar să te protejeze, doar că modalitatea lor de a proceda nu te ajută cu mult, sunt convins că te face să fi mai rebelă.În fond şi la urma urmei nimănui nu-i place să trăiască într-o familie, unde este urmărită pas cu pas.Fă-ţi curaj, poţi să spui: Mamă, tată vă rog să mă ascultaţi, ascultaţi-mi părerea, să rezolvăm lucrurile acestea împreună etc...

2 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

De ce ti se face mai exact frica, ti.e frica sa nu iti faca ce? Parintii tai sunt mai inaintati in varsta cumva? Nu vreau sa fie o intrebare jignitoare, dar daca da, poate acesta e unul dintre motive. Nu vad o rezolvare a problemei. Poate doar sa faci cumva sa apelati impreuna (ca familie) la un psiholog.

| AyllaRe explică (pentru NoName0x0):

Mama are 38 de ani iar tata 40 si ideea e ca ma enerveaza si am incepus sa le zis si nu ma asculta