| Crossnight a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor la romana ...care e valoarea morfologica functia sintactica partea de vorbire si de prop pentru ca m-au bagat in ceata... FUNDA

3 răspunsuri:
| Rebelushh_Stefy_1998 a răspuns:

Valoarea morfologica se refera la ce parte de vorbire e. Exista 10 parti de vorbire: substantiv, pronume, numeral, adjectiv, verb, adverb, prepozitie, conjunctie, interjectie si articol.
Fuctia sintactica se refera la ce parte de propozitie este cuvantul respectiv. Cele 4 parti de propozitie sunt: predicat, subiect, complement si atribut.
Iti dau un exemplu. Ai propozitia: Maria merge pe stradata ingusta.
Cuvantul ''Maria" are valoarea morfologica de substantiv simplu propriu si functia sintactica de subiect simplu.
Cuvantul "merge" are valoarea morfologica de verb predicativ si functia sintactica de predicat verbal.
"strada" are valoarea morfologica de substantiv comun simplu si este precedat de prepozitia "pe" specifica acuzativului. "pe strada" are functia sintactica de complement circumstantial de loc.
Cuvantul "ingusta" are valoarea morfologica de adjectiv si functia sintactica de atribut adjectival.
Sper din suflet ca ai inteles pentru ca eu m-am pregatit foarte mult pentru EN si stiu cum e sa nu intelegi.
Funda?

| En3Rgi a răspuns (pentru Rebelushh_Stefy_1998):

Mersi rebelushh pentru raspunsul tau...nici eu nu le-am inteles dar tu m-ai ajutat.

| Rebelushh_Stefy_1998 a răspuns (pentru En3Rgi):

Chiar ma bucur.happy