| R0byi a întrebat:

Paznicul unui castel trebuie să deschidă ușile principale în fix 6 ore. Ca să măsoare trecerea timpului, el are 3 lumânări: cea mare arde până la capăt în 4 ore, cea mijlocie în 3 ore și cea mică într-o oră. Nu știm exact când o lumânare va fi pe jumătate consumată sau consumată o treime din ea sau un sfert….
Cum va reuși să deschidă ușile? Justificați.
Ma poate ajuta cineva? Funda asigurat!

Răspuns Câştigător
| Sheherezada a răspuns:

Pai face asa: Le aprinde pe toate la inceput. Cand se consuma cea mai mica o stinge si pe cea mai mare, iar dupa ce se consuma cea de trei ore o aprinde pe cea mare. Cand se stinge si ultima lumanare a trecut timpul.

| R0byi explică (pentru Sheherezada):

Iti multumesc mult, chiar aveam nevoie de ajutor!

| Sheherezada a răspuns (pentru R0byi):

Cu placere! Merci pentru funda!

3 răspunsuri:
| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Chibrite n-are?