| NothingImportant200 a întrebat:

O lumanare arde complet intr-o ora.Cum masuram o ora si jumatate avand la dispozitie doar 2 lumanari?
Raspunsul nu este ca o aprindem pe prima si la jumatatea celeilalte stim ca a trecut o ora si jumatate pentru ca nu stim cand a trecut acea jumatate.Deci...are careva vreo idee?

6 răspunsuri:
| NothingImportant200 explică:

NU stii cand e jumatatea! Nu ai de unde sa stii!

| denisa0906 a răspuns:

Pe a doua lumanare o taiem in doua jumatati si folosim 1 lumanare si jumatatehee hee big grin

| justme2025 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aprinzi una dintre ele. cand arde pana la jumatate, o aprinzi si pe a doua. cand se termina de topit amandoua, a trecut deja o ora si jumatate (o jumatate de la prima si o ora de la amandoua) mai vreau laughing

| Public22 a răspuns:

Pe una o aprinzi pur si simplu, iar pe cealalta o aprinzi la ambele capete.

| myself a răspuns:

Pui lumanarile una langa alta, aprinzi una, si astepti pana remarci ca lumanarea aprins a ajuns la jumatatea celeilalte neatinse, in acel moment se aprinde si cealalta lumanare, iar cand se arde complet, a trecut o ora si jumatate... I don't want to see simplu sau doar masori lumanarea si marchezi jumatatea, dai foc, astepti pana ajunge la locul marcat dai foc la cealalta, blablabla si gata