| deadman a întrebat:

Pe tot parcursul anului trecut, si ma refer la cel scolar, de fiecare data cand ma duceam acasa vedeam in statia de autobuz o fata care este din liceul si care era a9a la fel ca mine, dar niciodata nu am indraznit sa ma bag in vorba cu ea si sa o cunosc, iar acum ca incepe noul an scolar m-am gandit sa imi fac curaj si totusi sa vorbesc cu ea si sa o cunosc, dar nu stiu cum sa o abordez, vazandu-ma si ea pe mine in statie in a9a si stiind ca nu am indraznit sa vorbesc cu ea. Si nu stiu despre ce sa vorbesc cu ea si ce sa i spun. Si mai ales cum sa incep. Ceva sfaturi, va rog mult?
P.S.-Prin statia aia nu trece decat un autobuz si stie ca stiu in ce liceu este si chesti de genul asta, pentru ca am facut contact vizual si pe culoar la scoala.

1 răspuns:
| ioanaAn a răspuns:

Incepi si tu cu o vreaja in stilul "te-am mai vazut undeva?" sau dai pur si simplu mana cu ea si te prezinti.
Ai mai putea s-o lovesti intentionat sau sa scapi cafea sau orice bautura peste ea "din greseala". Stii tu, ca in filme.
Incepe conversatia fara nici un fel de retinere, ai incredere in tine, prima oara e mai greu dupa te obisnuiesti.