| Alexandru98 a întrebat:

Pentru a putea scrie o carte, imi trebuie niste idei
Eu vreau sa scriu o carte de fictiune care sa aiba,, momente de science fiction, aventura, actiune...
Dati-mi va rog niste idei
un rezumat
pentru cel mai bun raspuns dau funda

1 răspuns:
| Apollometheus a răspuns:

Nu poti sa scrii o carte cu ideile altora, nu doar pentru ca este impotriva oricarei conceptii despre literaura (exceptand, desigur, critica literara sau cartile de specialitate) ci pentru ca orice opera literara trebuie sa contina doua elemente (asta daca vrei sa fie de succes) si anume mimesis si catharsis. Elementele astea fac ca o scriere sa "inalte sufletul", ii dau valoare unei opere de orice gen iar daca ideile nu sunt creatiile tale proprri, daca nu provin din emotiile si concluziile tale, nu vei reusi sa termini o carte de valoare. Nu iti trebuie neaparat nu stiu ce idee, scrie despre ceva ce iti place tie, pastreaza in cap un public tinta si daca reusesti sa o publici, poate va avea succes. Mult noroc!