| anonim_4396 a întrebat:

De ce am ajuns sa spunem ca traim in" secolul vitezei"? Doar fiindca trece timpul atat de repede sau fiindca totul se desfasoara in mod rapid?confused

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, din ambele motive! Totul se rezolva mai repede, avem telefoane, net, televiziune, etc... dar si timpul parca curge mai repede decat inainte, pare ca a,, prins"viteza, pur si simplu ne aflam in continua competitie, unde viteza isi spune cuvantul.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca dezvoltarea tehnologica ne-a usurat munca. Din pacate de multe ori avem timp pentru toate insa timpul ne joaca feste pentru ca de foarte putine ori avem timp si pentru persoanele dragi, pentru prieteni, pentru partener, pentru familie si uneori nu avem timp nici pentru noi...

| costymaximus a răspuns:

Fiindca viata devine tot mai agitata, si nu ne mai ajunge timpul pentru cite avem de facut. Uite si o tema de reflectie pentru viitor http://www.scientia.ro/......nilor.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Octavian Paler - Avem timp

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim.

CICA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

"Secolul vitezei" :->... Hmmm... Poate pentru ca tehnologia a avansat extraordinar de mult, astfel incat toate lucrurile se efectueaza mult mai rapid. Daca nu s'ar fi inventat masinile cu multi cai putere, si plus celelalte aparate care fac totul in casa, in ce secol am fi trait? In "Secolul miscarii lente"? Timpul trece la fel ca si inainte. Doar ca acum, totul este mult mai simplu. Te duci faci ceva automat ( la un aparat ) in loc sa faci ceva manual si sa iti ia mult timp, dar timpul trece la fel, pentru ca imediat apare altceva de care trebuie sa te ocupi. In consecinta, suntem in "secolul vitezei" pentru ca tehnologia a evoluat atat de mult, incat lucrurile se desfasoara muuuuult mai rapid.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti suntem obsedati de viteza!