| GodBlessYou a întrebat:

Pentru ce se desfasoara luptele in irak si afganistan? Care sunt cauzele principale.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Una dintre explicaţii este instaurarea democraţiei. În Afganistan, talibanii au făcut lucruri intolerabile distrugand statui budiste de o valoare inestimabilă (unele de dimensiuni considerabile, săpate in stânca munţilor).
Celelalte motive se pot doar bănui.

| gigiro a răspuns:

In primul rand cele religioase si cred ca si ceva teritorial(nu sunt sigura, pentru mine razboiul este ceva de care nu vreau sa aud si din cauza aceasta nu ma pricep)

| KillAWolf a răspuns:

Americanii spun ca pentru a ajuta poporul irakian sau afghan, dar de fapt vor petrolul si uraniul, care este foarte mult in irak si afghanistanwinking