| Anonimul151 a întrebat:

Pentru cei care sunteti sau ati fost in clasa VIII anul trecut sau anii trecuti si chiar si in acest moment.

Daca eu invat cam slab de ex, as putea sa nu intru la evaluarea nationala? As putea intra la un liceu fara evaluarea aceea?

Mentionez faptul ca in acest moment sunt clasa VIII

Răspuns Câştigător
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Din ce îmi aduc aminte, intrarea la evaluare națională se face doar pentru cei ce au mediile peste 5. Dacă ești corginet la o materie nu intri si stai acasă.
Am avut colegi, care efectiv în semestrul al doilea de clasa a 8 a, abia știau 2 formule, sau chiar o fată care avea dificultati la calculat ( 2x2+(5*3) ), sau alte calcule simple.
Si au dat seama in final ca nu e de joaca, iar fostul meu diriginte i-a amenințat că dacă nu stiu toate formulele de calcul si de geometrie nu i baga in examen. S au băgat la invatat, si nu ti zic, ca in doua luni, au reușit să crească cu2 puncte. De la 2 cat luase în simulare ajunsese la 4.5, 5. Deci se poate! voința iti trebuie.
Da in... mea de telefon si de calculator, examenu ala doar odată il dai, nu de mai multe ori. Lasă gadgeturile si apuca te serios frt. Este ultimu tau moment. Da totu din tine sau nimic.

Apropo, astept mesaj să văd cât și luat happy. MULT SUCCES SI MOTIVEAZA TE SINGUR

| Anonimul151 explică (pentru AlaSwek):

Da,inseamna ca o sa intru, ca am media peste 5.Si da, asa este cu vointa daca vrei se poate.Mersii de raspuns si de sfaturi?

| Anonimul151 explică (pentru Anonimul151):

Unde sunt semnele acele de intrebare pusesem o fata zambitoare.

| Anonimul151 explică (pentru AlaSwek):

Am inceput sa ma pun pe invatat, cu testele de antrenament + toate cele necesare, si incerc sa ma motivez pentru ca daca nu avem motivatie nu vom putea realiza ce ne propunem sa facem. Daca nu voi uita iti voi scrie happy

| AlaSwek a răspuns (pentru Anonimul151):

Brothere.
Uite, ca să ajungi unde vrei, trebuie să te zbati, nu înveți pentru mine și nici pentru profesor, înveți pentru tine. Până să scrii întrebarea asta pe TPU rezolvai o problema. Închide telefonul, calculatoru, si da i bătăi numai tu cu cartea n fata! Baftăhappy