| Geo567 a întrebat:

Pentru cei ce sunt la mate-info, cum va descurcati? E grea matematica? Toti care mi-au zis ca nu e chiar asa de greu acolo erau tocilari innascuti, asa ca ma cam indoiesc ca intelegeam acelasi lucru prin cuvantul "greu" (nu zic ca poate nu aveau dreptate, numai ca mai vreau pareri si de la alte persoane, asa de siguranta, sa nu ma pomensc dupa ca raman corigenta la mate) laughing Sunt in clasa a 8-a si nu ma prea pot decide. Vreau la mate-info, am baza la metematica, insa imi este foarte frica ca o sa fie o matematica diferita si ca nu o sa mai conteze ce minuni am invatat eu in gimnaziu. Imi e frica ca nu o sa ma descurc. Deci e grea de inteles? In ce an vi s-a parut mai dificila sau ce capitole vi se par voua cele mai nasoale?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Liceele cu profil de matematica, fizica si chimie sunt foarte grele si NU exista tocilari la ele, deoarece matematica, fizica si chimia sunt stiinte exacte, care se invata logic, nu tocind.
Tocilari poti numii pe toti ceilalti de al alte licee, dar excluse sunt cele de mate, fizica si chimie.
Cu cata matematica stii tu, nu poti merge la un liceu de mate-info, ca nu se joaca nimeni acolo, unde trebuei sa visezi noaptea matematica, cu formule si teoreme, pe care trebuie sa stii sa le aplici in probleme si ecuatii.

| Geo567 explică (pentru Violleta2022):

1. Te-ar deranja daca te intreb in ce clasa esti?
2. Bine, atunci inlocuieste cuvantul "tocilari" din intrebare cu "genii" sau "eruditi".
Nu am prea inteles ultima parte cu "cu cata matematica stii tu nu poti merge la un liceu de mate-info". Nu inteleg la ce te referi. Vrei sa vin la liceu cu m1 invatata deja? laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geo567):

Ce clasa fetita? Tu crezi ca toti suntem copilasi de scoala generala, ca tine?
Am terminat liceul si facultatea, acum vreo 30 de ani.
Matematica se invata si atunci si acum logic, nu tocind, cu pixul in mana, rezolvand sute si mii de exercitii si probleme.
Daca nu esti capabila sa o intelegi, mergi la un liceu de filologie, ca se doarme acolo, mult si bine, cu capul pe literatura.

| Geo567 explică (pentru Violleta2022):

Bine, imi cer scuze, nu aveam de unde sa va stiu varsta, dar nici nu trebuia sa imi asum ca inca sunteti la liceu, asta e greseala mea laughing. M-am gandit ca aici mi-ar scrie cineva mai de varsta mea pentru ca de atunci, din timpul parintilor mei si al dvs, s-au cam schimbat lucruri multe. Eu inteleg matematica foarte bine. Inteleg matematica de gimnaziu cel putin. Nu am de unde sa stiu daca o sa o inteleg si pe cea de liceu. Multumesc ca mi-ati zis ca se doarme la filo, macar acum stiu, dar din nou, de acum 30 s-au mai schimbat lucrurile-admitere, colectivele, profesorii, manualele si mediile de admitere sunt mai mari (sau cel putin pe la scolile de la mine din oras laughing ). Stiu ca nivelul e mult mai ridicat la mate-info, dar nu cred ca nici cei de la filo se descurca chiar asa rau cu cartea. E ceva si literatura, filologii au nevoie de vocabular ca sa iasa ceva frumos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu de înțeles e o afirmație destul de relativa, e o treaba care tine de la persoana la persoana. Daca pentru mine a fost ușoară nu înseamnă că pentru tine e la fel sau invers. Mi s-a părut analiza matematica cea mai grea.

| Henry34 a răspuns:

Nu poate fii greu, nici usoar. Gandeste cati oameni, chiar si profesorul\profesoara ta de matematica a trecut prin asta. Conteaza sa iti placa sa lucrezi din placere. Oricum daca nu iti convine poti sa te transferi DOAR in clasa a 9-a la un alt profil.

| Geo567 explică (pentru Henry34):

Mersi de parere (mai m-ai incurajat laughing ). M-am gandit la optiunea cu transferul dar parintii mei (care vor sa ma indrume spre filo) mi-au zis ca nu ma vor transfera. Ceva de genul "ai luat o decizie, o suporti, noi ti-am zis ce sa faci" si mna nici nu mi-ar veni sa schimb clasele. Ma gandesc si la stiintele naturii ca nu e mare diferenta si e si bacul mai usor putin. Mi-ar placea la mate-info pentru ca la liceul la care vreau sa ma duc cei mai buni profesori au ore acolo. Mi se pare interesanta matematica si nu zic ca am o atractie deosebita pentru ea, dar la uman faci una usoara si cam degeaba, si mi-ar fi cam aiurea sa nu o mai am in orar dupa. Si se pare ca poti sa inveti de toate la mate-info, adica la real poti sa inveti singur si materii de uman dar invers nu. Sincera sa fiu, cred ca sunt 90% sa NU urmez cariere bazate pe mate sau informatica. Dar dupa cum am zis, daca ma hotarasc, as putea sa invat chestii de uman cat timp sunt la real. Nu vreau la filo din mai multe motive : mult de tocit (sunt as la toceala, dar stii cum e, invat azi si uit maine). Geografia o urasc, latina o urasc (e degeaba), istoria e ok. Si nu ma prea vad invatand asa. Mersi de raspuns, chiar m-a incurajat (am mai uitat de exemplele parintilor mei gen " X e acolo si a zis ca e jale, teme peste teme si profesorii dau numai note mici. Mi-a zis ca a luat nota mare in examen si acum nu iese din 5") laughing